Cilde Zarar Veren Kimyasallar

CİLDE ZARAR VEREN KİMYASALLAR

Yayın Tarihi20 Mart 2018 | KOZMETİK BAKIM

Cildimiz vücudumuzun tüm korumasını tek başına üstleniyor ve bu nedenle devamlı olarak dış koşullara maruz kalıyor diyebiliriz. Ancak maalesef ona yakışır bir şekilde onu korumadığımızı söyleyebiliriz. Bu nedenle cildimizin bakımını doğru şekilde yaparak en azından ona gelen zararı geriye döndürmemiz gerekiyor lakin kulaktan kulağa yayılan bakım önerileri ve bazen de yapılan hatalardan dolayı cilde zarar veren kimyasallar ile uğraşmak zorunda kalabiliyoruz. Sizler için cildinizden kesinlikle uzak tutmanız gereken bazı malzemeleri bir araya getirdik.

Son dönemlerde mayonezin saç bakımına olan faydalı etkileri pek çok kişi tarafından biliniyor ancak bazıları saça iyi geliyorsa cilde de iyi gelir ön kabulünde oldukları için maalesef ciltlerine mayonez uygulaması yapmaya başladı. Halbuki mayonez ciltteki gözenekleri tıkayan, cildi yağlandıran bir etkiye sahip ve uzun vadede sivilcelenme sorununa da sebep olabilir. Dolayısıyla bir yere iyi gelen şeyin her yere iyi geleceği algısına kapılmamalsınız.

Vücudumuz için hazırlanmış olan pek çok losyon, maalesef yüzümüze uygulamak için uygun değil. Dolayısıyla cildinize uyguladığınız bu nemlendirici losyonları sakın yüzünüze sürmeyin. Uzun vadede sivilcelerle uğraşmak zorunda kalırsınız ancak kısa vadede yüzünüz çok yağlı görünerek hem makyajlı hem de makyajsız halde size rahatsızlık verir.

Saç boyasını renk farkına engel olabilmek için kaşlarına sürenler de yanlış yapıyorlar. Zira saç boyası cilt için çok zararlıdır ve saç dipleri her ne kadar buna dayanabilse de yüz kısmı pek dayanamaz. Cilt tahrişine engel olabilmek için bu tip bir uygulama yapmak yerine kaşlarınızı saç tebeşiri gibi ürünlerle boyamayı tercih edebilir veya renkli kalem çekebilirsiniz. Aksi taktirde saçınız için hazırlanmış olan kimyasal boya kaş çevrenize zarar vererek daha kötü bir görünüm elde etmenize sebep olacaktır.

Son zamanların en popüler uygulaması ise makyajın üzerine saç spreyi sıkmak. Bunu maalesef makyajı yüze sabitlemek için kullananlar mevcut lakin sonucunda tüm gözenekler tıkanıyor ve ayrıca cildin elastikiyeti de kayboluyor. Hava alamayan cilt ise zarara uğrayarak kendini yenileme kabiliyetini kaybediyor. Yani makyajın yüzünüzde durabilmesi için cildinizi feda etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.