Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

CİLDE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR

Yayın Tarihi06 Ocak 2018 | KOZMETİK BAKIM

Cildimiz ne yaparsak yapalım ömrümüz boyunca belli bir yorulma, yıpranma sürecinin içerisinde olur çünkü hiç bir zaman onu zorlayan faktörlerden tamamen kurtulmak mümkün olmaz. Ancak yaşlanmaya sebep olan bu süreci yavaşlatmak, onu en azından belli yanlışlardan kurtararak daha uzun ömürlü hale getirmek de mümkündür. Dolayısıyla cilde zarar veren alışkanlıklar konusunda sizler için kısa bir değerlendirme hazırladık ve en azından cildin en çok zarar gördüğü şeylerden onu uzak tutmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Çay, Kahve, Sigara, Alkol ve Kola

Çay, kahve ve kola gibi kafein barındıran içecekler, ayrıca sigara tüketimi, maalesef cildin kolajen yapısının bozulmasına sebep olur ve bunun yanında formaldehit gibi zehirli kimyasallar da bilhassa sigara ile birlikte bedenimize giriş yapar. Cildin genel sağlık düzeyinden ciddi anlamda etkilenmesi sebebiyle bu ürünlerin sağlığımıza verdiği zarar, cildimiz üzerinde doğrudan belli olur. Uzmanlar bu tip zararlı tüketim maddelerinin sınırlandırılması gerektiğini belirtiyorlar.

Güneş Işınlarına Maruz Kalmak

Cildimiz her gün kısa bir süreliğine de olsa doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar çünkü D vitamini üretimi ve hücrelerin kendilerini yenileyebilmeleri için güneş gerekir. Lakin maalesef cildin çok fazla güneşe maruz kalması, onun yaşlanmasına sebep olur. Bu nedenle yaz kış hangi mevsimde olursa olsun dışarı çıkacağınız zaman güneş kreminizi vücudunuzun açık bölgelerine sürmeyi unutmamalısınız.

Uykusuzluk ve Stres

Stres düzeyindeki artış ve uykusuzluk, maalesef kortizol hormonunun salgısını arttırır ve bu yüzden hücreler kendilerini koruma konumuna alarak yenilenmeyi bırakırlar. Bu durum çok uzun sürerse maalesef cildimiz doğrudan yaşlanmanın etkilerine maruz kalmaya başlar. Uyku saatlerinde cildin ciddi bir tamir sürecine girmesi nedeniyle kesinlikle hayatınızda en az 6 saatlik bir gece uykusuna yer vermeniz gerekmektedir.

3 Beyaz

Un, şeker ve tuz. Bunlar cildin ve genel sağlığın en büyük düşmanları çünkü hem vücuttaki su dengesinin bozulmasına sebep oluyorlar hem de şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyorlar. Fazla tuz cildin nemini emerek onu kuruturken, şekerin fazla tüketimi ise kolajen dokuların sertleşmesine sebep olarak cildi kırışıklara açık hale getiriyor.

Sivilceleri Kurcalamak

Sivilceler cilt problemlerinin bir işaretidirler ancak onları sıkmak daha fazla probleme sebep olur. Zira sivilcenin içerisindeki iltihap, sıkıldığı zaman bir miktar dışarı çıkar ancak büyük kısmı içeride kalır ve çevre dokulara dağılma eğilimindedir. Dolayısıyla sivilcelerinizi sıkmak yerine sabır göstermeyi unutmamalı, doğal yoldan kurumalarına müsaade etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.