Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır Tarifi

CİĞER KAVURMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Ciğer ülkemiz mutfağının en lezzetli ve dikkat çeken öğeleri arasında yer almaktadır ve onu bu kadar özel yapan şeyler arasında elbette hem sağlıklı bir et türü olması, hem de mezelerle birlikte en iyi lezzetlerden birisini sunması yer almaktadır. Dolayısıyla doğru bir şekilde ciğer yapabilmek evinizin mutfağına büyük bir renk katacaktır ve özel günlerinizde bile tercih edilebilir bir yemek olacaktır. Ciğer kavurma nasıl yapılır tarifimiz boyunca sizlere en iyi şekilde ciğer hazırlamanın detaylarını göstereceğiz.

Ciğer Kavurma Malzemeleri

 • Dana ciğeri (bir kilogram)
 • Sıvı yağ
 • Soğan (2 baş)
 • Sirke
 • Margarin
 • Maydonoz
 • Pul biber
 • Tuz

Ciğer kavurma nasıl yapılır?

İlk olarak elimizdeki ciğerlerimizi güzelce kuşbaşı bir şekilde doğramamız gerekiyor. Elbette doğramadan önce ciğerin zarını ve üzerinde yer alan sinirleri güzelce ayıklamalısınız. Aksi taktirde bu bölümler yemek içerisinde sert ve ağza gelen bir yapıda kalacaklardır. Kuşbaşı kesiminiz ise ne çok büyük ne de çok küçük olacak şekilde gerçekleşmelidir.

Daha sonra elinizdeki her iki yağ çeşidini de karıştırmalı ve tavaya eklemelisiniz. Doğradığımız ciğerleri de karışıma ekledikten sonra üzerine tuzumuzdan ve sirkemizden bir miktar koymalıyız. Kapağını kapattığımız ciğerimiz bu şekilde kısık ateşte kendi suyunu bırakana ve daha sonra çekene kadar kendiliğinden kavrulmalıdır. Kapağı açmanız ve suyu kaçırmanız ciğerin kuru olmasına ve lezzetini kaybetmesine neden olacaktır.

Soğanlarımızı da yarım halkalar şeklinde doğradıktan sonra tavamıza ciğerlerle karışık şekilde değil de ciğerleri bir yana ayırdıktan sonra tavanın boşta kalan kısmına eklememiz gerekiyor. Daha sonra kenara ayırdığımız ciğerlerimizi soğanlarımızın üzerine yerleştirmeli ve soğanların tavanın altında kalmasını sağlamalıyız.

Bu aşamada elimizdeki suyu da ciğerimizin içine ekliyoruz ve yine kapağı kapatarak ciğerler suyu çekene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu işlemi sunmadan biraz önce yapmanızı öneriyoruz zira ciğerin mümkün olduğunca sıcak bir şekilde masaya gelmesi önemli.

Eğer ciğerin yanında farklı tatlar ve mezeler de eklemek isterseniz, domates ezmesi, haydari, salata gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. Ciğer kavurmanın yanında içilebilecekler ise koladan tutun da rakıya kadar oldukça geniş bir skalada yer almaktadır.

5 Responses to CİĞER KAVURMA NASIL YAPILIR TARİFİ

 1. gursel dereli diyor ki:

  yaa gercekten elimizdeki su nedir…???
  herhangi bi suyumu kastedttiniz????

 2. Anonim diyor ki:

  Elimizdeki suyu derken gayb den gelen bir su söz konusu sanırım… İlk defa pişiriyorum ciger.ve ne yazıkki sizin tarifinize denk geldim. Keske daha acıklayıcı bir anlatım sergileseydiniz..Yemek rezil oldu

 3. Seyhan diyor ki:

  Sirke koyunca pek sevilmeyen o kokuyu aldı,çok beğenildi teşekkür ederim.

 4. Ankara balgat cilingir diyor ki:

  İs yerinde yapıyorum şimdi …en güzel ve açıklayıcı tarif sizin ki olmuş .tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.