Çiğ Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir

ÇİĞ TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Yayın Tarihi26 Eylül 2016 | BESLENME

Çiğ beslenme diyetleri son senelerde oldukça popüler bir hale geldiler ancak aslında diyet yapmasanız bile çiğ tüketmenizin daha iyi olduğu çeşitli besin maddeleri de mevcut. Çiğ tüketilmesi gereken besinler nelerdir diyenler için bu gıdalara kısa bir göz atmayı elbette unutmadık. Bu besinlerin çiğ tüketilmelerinin sebebi ise piştiklerinde veya ısı gördüklerinde beslenme değerlerinin ciddi bir miktarını kaybetmeleri.

Çiğ besin denince akla gelen en önemli sebzelerden bir tanesi brokoli. Zira kaynayarak hazırlandığında içerisindeki tüm faydalı enzimleri kaybeden brokoli, buharda pişirildiğinde ise bu enzimlerin bir miktarını yine kaybediyor. Onun tüm besleyiciliğini ve vitamin deposu halini koruyabilmek için temizledikten sonra doğrudan tüketmeniz en ideal sonucu almanızı sağlayacaktır. Salatalara çiğ şekilde katabilir, limonlayarak yiyebilir veya hafifçe buharda buğulayabilirsiniz.

Sarımsak da uzun senelerdir faydaları bilinen besinlerden fakat kötü kokusu onun herkesin çiğ yediği bir besin haline gelmesini maalesef engelliyor. Halbuki çiğ olarak çiğnenen ve ardından yutulan günlük bir diş sarımsak, metabolizmayı ciddi anlamda hızlandıracaktır ve insan vücudunun korunma kapasitesini yükseltecektir.

Tüm yeşil yapraklı sebzeler, doğrudan çiğ olarak tüketilebiliyorlar ve mümkün olduğunca bu yolu tercih etmek gerekiyor. Amino asitler, E ve C başta olmak üzere vitaminler ve lifler, yeşil yapraklı sebzelerin mükemmel bir besin değerine sahip olmalarını sağlıyorlar ama çiğ olarak tüketmek şartıyla. Eğer çiğ tüketmek mümkün değilse salatalara katmayı ve soslarla onları daha lezzetli hale getirmeyi denemelisiniz.

Kakao da çiğ tüketilmesi gerekenler arasında ama tabii ki onu yemeyeceğiz. Bunun yerine içeceklerimize aroma vermesi için katabilir, kaynar olmayan fakat çok sıcak bir su içerisine dökerek kakaolu bir içecek hazırlayabilir yahut tatlılarımıza katabiliriz. Ancak direkt olarak çikolata yemenizi pek önermiyoruz çünkü çikolatadaki kakao artık çiğ denilemeyecek kadar işlem görmüş bir ürün haline geliyor.

Yapılan araştırmalar, hindistan cevizinin beyin, kalp ve dolaşım sistemi için inanılmaz bir fayda kaynağı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle hindistan cevizi suyunu doğrudan çiğ bir şekilde tüketmeniz, içindeki meyveli kısımdan bir biraz yemeniz, genel sağlığınız için önem arzediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.