Ciddi İlişki İstiyorum, Ne Yapmalıyım

CİDDİ İLİŞKİ İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi21 Temmuz 2016 | EVLİLİK

Ciddi ilişki istiyorum, ne yapmalıyım sorusunu son zamanlarda pek çok kadın ve erkek kendisine soruyor. Zira günübirlik veya kısa vadeli ilişkilerin aksine, evlilikle sonlanması amaçlanan bu tip ilişkiler, bilhassa evlilik zamanının geldiğini düşünenler tarafından tercih ediliyorlar. Ancak bu tip bir ilişkiye nasıl sahip olabileceğini bilmeyenler için bir kaç ipucu vermeye karar verdik.

Ciddi ilişkiler hususunda bilinmesi gereken ilk nokta, bir ilişkinin ciddi olup olmayacağına baştan karar vermenin pek mümkün olmadığı. Çünkü ciddi diyerek başladığınız bir ilişkide karşınıza çıkacak olan kişi evliliğe hazır olmayabilir, bir kaç ay sonra ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir yahut maddi-manevi imkanlar ilişkiyi evlilikle sonlandırmaya yeterli olmayabilir. Dolayısıyla işin en başında ciddi bir ilişki diyerek kendinizi şartlamak yerine, ilişkinin gidişatına göre bir kaç ay süresince nereye evrileceğine bir göz atabilirsiniz. Eğer ilişki evlilikle sonuçlanma potansiyeline sahipse, yavaş yavaş bu yönde sohbetlere de başlayabilirsiniz.

Elbette kendi çevresinde evlenilebilecek olan kişiler bulamayanlar, bu konuda dostlarından yahut ailelerinden de destek alabilirler. Geçmiş senelerde görücü usulü evlilikler çok popülerdi ancak artık bilhassa batı bölgelerinde, iş biraz daha tanıştırma faslına evrildi diyebiliriz. Artık evlenmek isteyenler, diğer aracı kişiler sayesinde görüşmeye başlayabiliyor, anlaşacaklarına inanırlarsa durumu ailelerine bildirerek evlilik hazırlıkları gerçekleştirebiliyorlar. Yani görücü gününde damadı ve gelini görme, ardından hemen niyet etme dönemleri biraz geride kaldı. Düzgün insanlarla sizi buluşturma imkanı olan kişileri gözden kaçırmayın ve onlara niyetlerinizden biraz bahsedin.

Tabii ki ciddi bir ilişkiye başlamadan önce sizin de karşı tarafa doğru mesajlar vermeniz gerekiyor. Çok fazla ucu açık öngörülerde bulunmak, maddi ve manevi olarak evliliğe hazır olmamak, bunun yanında çok erkenden evlilik için bastırmak da ciddi ilişkinize zarar verme potansiyeline sahip. Herşeyin biraz tadında olması gerektiğini ve kimseye baskı kurmadan ilişkinizi sürdürmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ciddi ilişki ile evlilik yolunda adım atmak isteyenlere verilebilecek en önemli nasihat ise, kendilerini maddi manevi anlamda buna gerçekten hazırlamaları. Ciddi ilişki başlangıcında umduğunuzun aksine her şey beklediğinizden daha hızlı bir şekilde gelişebilir ve evliliğe daha hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Böylesi bir duruma hazırlıksız yakalanmak, ilişkinizin başarısızlık ile sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.