Cezerye Nasıl Yapılır Tarifi

CEZERYE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi02 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Cezerye genellikle Mersin ve Adana yöresinde yapılan ve oldukça tercih edilen tatlılardan bir tanesi. Hem lokuma benzerliği, hem de lokumdan daha lezzetli olması sayesinde pek çok tatlının da rahatça önüne geçmeyi başaran cezeryeyi kendi evinizde yapmak ve misafirlerinize sunmak da mümkün. Zira diğer şehirlerde bulması zor olabilen cezerye, hem aile fertleriniz hem de ziyaretçileriniz için oldukça ilginç ve sürpriz bir tercih olacaktır. Yemeklerin ardından sunacağınız bir iki parça cezerye ile herkesin ağzını tatlandırabilirsiniz.

Cezerye yapmak için gereken malzemeler

  • Büyük boy havuçlar (beş adet)
  • Su (bir su bardağı)
  • Toz şeker (bir su bardağı)
  • Ceviz içi (yarım su bardağı)
  • Limon tuzu (bir büyük boy)
  • Hindistan cevizi
  • Fındık (çekilmiş yarım su bardağı)

Cezerya tarifi için yapmanız gerekenler

Cezeryemizi yapmaya başladığımıza göre ilk olarak elimizdeki havuçların kabuklarını soymalı ve tatsız olan baş ve dip kısımlarını ayırmalıyız. Daha sonra bu havuçları bir kaba koymalı ve boylarını biraz geçecek kadar suda çok fazla yumuşamadan haşlayın. Bu noktada havuçların ezilebilecek kadar haşlanmış, ancak kendiliğinden parçalanacak kadar haşlanmamış olmaları gerekmektedir. Daha sonra çatalınızı kullanarak haşlanmış havuçlarımızı eziyoruz ve iki su bardağını dolduracak kadar olduklarında bırakıyoruz.

Boşalan tenceremize suyumuzu, şekerimizi ve limon tuzumuzu ekliyoruz. Daha sonra karışımı güzelce kaynatıyoruz ve hazırladığımız bu şeker şerbeti bir miktar kıvam kazandığında havuçlarımızı da içine ekliyoruz ve kısık ateşte biraz karıştırarak havuçlar şerbeti tamamen çekene kadar pişiriyoruz. Bu pişirme süreci genellikle 1 saat civarında tamamlanacaktır. Ancak dibi tutarsa kötü bir koku vereceğinden dolayı pişirirken sık sık karıştırmalı ve dibinin tutmasını engellemelisiniz.

Bir süre sonra havuçlarımız macun gibi bir kıvam almış olmalılar ve bu noktada tenceremizi ateşten alarak soğumaya bırakıyoruz. Havuçlar artık ılık hale geldiklerinde önceden hazırladığımız ve ezdiğimiz ceviz ile fındıklarımızı da karışıma ekliyor ve biraz daha karıştırıyoruz. Karışım tamamlandığında bir kaba çok kalın olmayacak şekilde tüm karışımı döküyoruz.

Buzdolabında bir kaç saat boyunca beklettiğimiz cezeryemiz artık yenebilir kıvama gelecektir ve misafirlerinize sunmadan önce hindistan cevizine güzelce bulayabilir, yanında çay ile sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.