Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır

ÇEYİZ HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Yayın Tarihi26 Ocak 2018 | EĞİTİM

Çeyiz hesabı uygulaması, son senelerde evlenmek isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyordu ve çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır sorusu da akılları kurcalıyordu. Nisan 2016 ile birlikte çeyiz hesabı uygulaması sonunda başladı ve artık evlilikten önce hem para biriktirmek hem de devletten destek almak isteyenler, bu hesapların nimetlerinden faydalanabiliyorlar. Sizler için çeyiz hesabına dair tüm detayları bir araya getirdik.

Çeyiz hesabının standart mevduat hesaplarından en büyük farkı, 3 yıllık bir para yatırma sürecinin ardından devlet tarafından 5000 liraya varan bir desteğe sahip olabilmek. Bu süreç içerisinde çeyiz hesabınızda vadeli mevduatlarda olduğu gibi faiz uygulamasının da bulunması, faizin üzerine bir de devlet katkısı alma imkanınızın olmasını sağlıyor. Ancak devlet desteğinin gerçekleşmesi için hesabınıza 3 sene boyunca düzenli para yatırmanız, bunun yanında 27 yaşından önce de evlenmeniz gerekiyor.

Çeyiz hesabı uygulamasına dahil olan gençler, ilk hesap açılışında 15.000 liraya kadar varan bir toplu para yatırabiliyor, bunun ardından aylık veya üç aylık dönemlerle ödeme yapabiliyorlar. Ancak ödemeler konusunda her sene düzenli olarak değişecek bir alt-üst limit uygulaması olacağı için, her ay sınırsız para yatırma veya çok az para yatırma imkanı mevcut değil. Bankanız alt ve üst sınırlar konusunda sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Çeyiz hesaplarının çiftler tarafından ortak şekilde açılması yahut bir kişinin birden fazla çeyiz hesabı açması da mümkün değil. Dolayısıyla 27 yaşından önce evlenecek olan çiftlerin her birinin kendisine ayrı çeyiz hesabı açması mecburiyeti var.

Bu hesap uygulaması, 3 aylık dönemlerde değerlendiriliyor ve bu nedenle tek bir dönem içerisinde bu hesaptan en fazla iki defa çekim yapabiliyorsunuz. Yani üç ayda iki defadan fazla para çekmeniz mümkün değilken, hesapta kalan paranın da aylık asgari ödemeler toplamından düşük olmaması gerekiyor. Yani 3 senede 3000 lira birikecekse, para çektikten sonra 3000 liranın altına düşmemiş olmanız gerekli.

Devlet katkısı ise 2018 itibariyle 36-47 ay para yatıranlar için birikimin %10’u ve en fazla 5019 lira olarak, 48-59 ay para yatıranlar için birikimin %15’i ve en fazla 5646  lira olarak, 60 ay ve üzeri olanlar için de %20 ve maksimum 6274 lira şeklinde belirlenmiş. Dolayısıyla sisteme her girenin 5000 lira alacağını düşünmemesi gerektiği de aşikar.

Çeyiz hesabınız için gerekli olan belge ve işlemleri banka şubelerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.