Cep Telefonunun Zararları Nelerdir

CEP TELEFONUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Cep telefonları uzun yıllardır bizimle birlikteler ancak onların piyasaya sürülüp de yaygınlaştığı zamanlardan beri oldukça büyük değişikliklere uğradıkları da bir gerçek. Zira ilk olarak uzun antenli ve butonlu olarak piyasaya sürülen cep telefonları, günümüzde internete girebilen ve dev ekranlara sahip cihazlara dönüştüler. Haliyle cep telefonu kullanım alışkanlıkları da yirmi yıldan uzun süredir oldukça değişim gösterdi. Çok sevdiğimiz bu cihazların elbette istenmeyen yan etkileri de mevcut ve bunlara cep telefonunun zararları nelerdir sorusunu yanıtlamak adına cevap vereceğiz.

Cep telefonlarının en dikkat çekici yanları elbette yaydıkları elektromanyetik dalgalar. İlk cep telefonlarında bir hayli yüksek olan EM değerleri, yeni cihazlarda olabildiğince düşük tutuluyor ve böylece kullanıcıların sağlıklarının etkilenmesi büyük oranda engelleniyor. Fakat ister akıllı telefon olsun ister klasik cep telefonu olsun, bu cihazları kullandığınızda baz istasyonu ile yaşanan iletişimden dolayı bilhassa beyin bölgeniz EM dalgalarına maruz kalıyor. Bu yüzden olabildiğince cep telefonunuzu hayati bölgelerden uzak tutmalı, saatlerce süren konuşmalara bir son vermelisiniz. Bu etkiler çocukların üzerinde daha etkili oluyorlar ve bu nedenle küçük çocukların cep telefonlarına erişimlerini kısıtlamayı da unutmamalısınız.

Lakin bu cihazların esas zararı aslında elektromanyetik dalgalardan kaynaklanmıyor. Uzun sürelerle akıllı telefonlarımıza bakmanın bir gelenek hale gelmesi iskelet ve kas sistemi hastalıklarının giderek yaygınlaşmasına neden oluyor. Saatler boyunca videolar izlediğimiz, Facebook’ta gezindiğimiz ve mesaj gönderdiğimiz akıllı cihazlarımız, bilhassa boyun bölgemiz başta olmak üzere tüm iskelet sistemimiz üzerinde yoğun bir baskı oluşturuyorlar.

Mobil cihazlarımızın ekranını görmek için başımızı eğiyoruz ve bu duruş bir süre sonra omurga ile boyun arasındaki ayarın kaçmasına neden oluyor. Haliyle geçmeyen boyun ağrıları ve kas çekilmeleri sıradan birer şikayet haline geliyorlar. Yapılan araştırmalar dik duran bir başın 6 kiloluk baskı yaptığını, 60 derece eğilmiş bir başın ise iskelet sistemine tam 27 kiloluk bir yük yaptığını gösteriyor. Yani kafanızı eğip de saatlerce telefonunuzu kurcalıyorsanız, tüm omurlarınızı muazzam miktarda zorluyorsunuz demektir.

Çocukların henüz kemik gelişimi aşamasında olmaları bu sorunu daha da büyük bir hale getiriyor. Onların yirmi dakikadan fazla hareketsiz bir şekilde mobil cihazlara bakmadıklarından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.