Cep Telefonunun Doğru Kullanımı

CEP TELEFONUNUN DOĞRU KULLANIMI

Cep telefonları yakın geçmişte akıllı telefonlara dönüştüler ve eskiden sadece mesajlaşma veya arama için kullanılırlarken, günümüzde neredeyse her işimizi onlarla birlikte yapabiliyoruz. Sosyal medyayla ilgilenmek, raporlar okumak, e-posta göndermek gibi iş hayatında veya özel hayatta önemli olan çoğu şeyi akıllı telefonlarımızla gece gündüz yaparken dikkat etmediğimiz şey ise maalesef sağlığımız. Zira cep telefonunun doğru kullanımı konusu insan sağlığı için büyük önem kazanıyor. Yanlış bir şekilde kullanılan telefonlar ise uzun vadede insan sağlığına büyük zararlar veriyorlar.

Cep telefonlarımıza uzun saatler boyunca hele ki bir de ayaktayken bakmayı seviyoruz ancak bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu uzmanlar belirtiyorlar. Zira öne eğik bir şekilde duran başımız, iskelet ve kas sistemimize normalden kat kat daha fazla yük bindiriyor ve bu yük sebebiyle yıllar sonra boyun fıtığı, sırt ağrıları, omuz problemleri ile uğraşmak gerekebiliyor. İskelet ve kas sistemine dair rahatsızlıkların genellikle uzun vadeli olarak ortaya çıktıklarını ve etkilerinin seneler sonra görülebileceği kesinlikle unutulmamalı. Dolayısıyla yirmi dakikadan fazla kafamız eğik bir şekilde telefonumuza bakmıyoruz.

Akıllı telefonların ekranlarının LED teknolojisinden faydalanması ise gözler için bir hayli zararlı. Zira LED ekranlı telefonlar çok güzel görüntüler sunuyorlar lakin bu ekranlardan yayılan ışınlar uzun vadede gözlerin çok yorulmasına sebep olarak ilerleyen senelerde göz sıkıntılarına davetiye çıkarıyorlar. Bu nedenle bilhassa karanlık ortamlarda çok parlak telefon ışığına bakmaktan kaçınmalısınız. Gözlerin ekrana bakarken hep aynı mesafeyi görmesi de büyük bir sorun çünkü bu durum bir süre sonra göz kaslarının tembelleşmesine neden olarak gözün mesafelere uygun şekilde kendini adapte etmesine engel oluyor.

Her mobil cihaz etrafına bir miktar elektromanyetik dalga yayar ve baz istasyonları ile iletişim bu sayede kurulur. Son senelerde her ne kadar cihazlardan yayılan sinyaller bir hayli azalmış olsalar da, konuşmalarımız sırasında cihazın kulağımıza ve beynimize çok yakın olması, cepte taşınırken organlarımızın yanında olması ve bunun yanında internete girerken de oldukça fazla veri iletimi yapılması, devamlı olarak EM dalgalarına maruz kalmamıza neden oluyor. Bu nedenle mobil cihazınız uyurken sizden uzakta olmalı, saatlerce konuşmaktan kaçınmalı ve cihazınızı tercihen cepte değil elde taşıyarak kendinizden biraz uzak tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.