Çay Yanığına İlk Müdahalede Ne Yapılır

ÇAY YANIĞINA İLK MÜDAHALEDE NE YAPILIR?

Çay yanığı temel olarak bir sıvı yanığı olarak değerlendirilmektedir ve kaynamış suya benzer bir şekilde etkiler gösterir. Zira kaynamış olan sıvıların oluşturdukları yanıklar maalesef kuru sıcağa göre daha geniş bir alanda daha derin etkiler göstermektedirler ve dolayısıyla tedavi sürecinde de daha zorlu bir süreç izlenmektedir. Sıvılardan kaynaklanan yanıklar sonucunda lekeler oluşması da sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle çay yanığına ilk müdahalenin çok önemli olduğunu bilmek gerekiyor.

Çay yanığı sonucunda deri soyulur ve kızarır, deri üzerinde kabarcıklar ve şişmeler ortaya çıkar, cildin rengi beyazlaşır veya çok ekstrem vakalarda kömürleşir. Lakin unutmamak gerekir ki yanık miktarı ile çektiğiniz acı her zaman denk değildir. Bu yüzden az yanıklarda canınız daha çok yanarken çok yanıklarda sızı miktarı çok az bile olabilir.

Eğer küçük bir alanda az miktarda kaynar çayı döktüyseniz, bu bölge üzerine soğuk bir su ve tülbent üstünden uygulanan bir buz ile müdahale edebilirsiniz. Hemen yapılan bu müdahale yanık sonucunda cildinizde oluşan hasarı en aza indirmeye yardımcı olacaktır fakat buzu doğrudan uygulamamaya dikkat. Soğuk kompresyon uygulaması beş ila on dakika boyunca uygulanmalı, eğer yeterli olmazsa biraz ara verdikten sonra tekrar uygulanmalıdır. Ağrı hissi geçene kadar bunu devam ettirebilirsiniz ancak aşırıya kaçmayın çünkü derinin donması ve uyuşması ona zarar vermektedir.

Aspirin ile ağrılara karşı önlem alabilirsiniz ancak deriye herhangi bir şekilde müdahalede bulunmamalı, kabarcıkları patlatmaktan kaçınmalısınız. Eğer yanığın verdiği şiddetli ağrılar 2 günden daha uzun sürerse bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini de unutmayın. Özellikle çok güçlü yanıklarda deri nakli bile gerekli olabilmektedir ve bu yüzden yanığın sadece hafif olması halinde kendiniz müdahale etmeli, çok ağır vakalarda hemen sağlık kurumlarına başvurmalısınız.

Eğer evinizde bal mevcutsa iyileşme sürecinde arada bir bölge üzerine bal sürebilir, böylece balın dezenfente edici etkisinden faydalanabilir, dokularda enfeksiyon oluşmasına engel olabilirsiniz. Siyah çay poşetlerini suda biraz beklettikten sonra yara üzerine onu uygulamak da genellikle ağrı ve sızılara engel olabilmektedir çünkü çay içerisindeki tanik asit, ağrılar üzerinde etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.