Çay Sağlığa Faydalı mı Zararlı mı

ÇAY SAĞLIĞA FAYDALI MI ZARARLI MI?

Siyah çay ülkemizin en çok tüketilen içecekleri arasında bulunuyor ve bunun en temel sebeplerinden birisi ise elbette ülkemizde ciddi bir çay üretimi kapasitesinin bulunması. Cumhuriyetin ardından çay üretimine verilen ağırlık, kendimize özel bir çay tadı elde etmemize yardımcı oldu ve bu sayede çay tüketimi kültürü ülkemizin her yanında kendine yer buldu. Yapılan araştırmalar ülkemizin dünyada kişi başı en çok çay tüketim miktarına sahip olduğunu gösteriyor.

Siyah çay insan sağlığı için hem faydalı hem de zararlı bir içecek. Zira tükettiğiniz miktar hangi yöne doğru gideceğinizin en büyük belirleyicisi. Her gün bir kaç bardak çay içmek vücudunuza bol miktarda antioksidan almanızı sağlayacak ve böylece hücreleriniz çok daha uzun bir süre zarar görmeden varlıklarını devam ettirecekler. Bunun yanında çayın içerisinde bulunan kafeinin kahvedeki kadar yüksek düzeyde olmaması, zihin açıcı olmasını sağlıyor ancak etkileri geçtiği zaman kahve kadar rahatsız edici bir yoksunluk belirtisinin çıkmasına engel oluyor.

Bunun yanında çayın içerisindeki maddelerin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını geciktirmede ciddi bir etkisinin olduğu belirtiliyor. Çaya şeker katmıyorsanız herhangi bir kalorisinin bulunmaması sayesinde aslında kilo almanız da imkansız. Dolayısıyla çay içmenin kolesterol kontrolüne ve kalbe de abartmamak şartıyla faydasının olduğu söylenebilir.

Çayın zararları ise genellikle yersiz ve abartılı bir şekilde tüketilmesi ile karşımıza çıkıyor. Çayı aç karnına içmek bir anda kana karışan kafein sebebiyle baş ağrısı yapabilirken, içerisindeki asitler boş midede rahatsızlık vererek bulantıya sebep olabiliyorlar. Dolayısıyla çayı en az bir kaç lokma bir şey yemeden içmemek gerekiyor.

Kafeinin bağımlılık yapan etkisi gün içinde devamlı çay içenlerde kendisini gösterecektir. Bu nedenle çay içmenin mümkün olmadığı hallerde sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Ama bir kaç bardak içip bırakanlar için bu durum bu kadar kritik değil. Neyse ki kafein bağımlılığından bir iki hafta çay içmeyerek kurtulabiliyorsunuz.

Çay aslında demir eksikliği yaratmıyor ancak demir değerleri sınırda olan kişilerde bu sınırın altına düşülmesine sebep oluyor. Dolayısıyla kansızlık sorununa meyilli olanlar için bu bir sorun olabilir. Ayrıca çayı 65 derecenin üstündeki sıcaklıklarda içmenin gırtlak ve yemek borusu kanseri ile yakından ilişkili olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.