Çay İçmenin Faydaları Nelerdir

ÇAY İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi10 Ekim 2016 | BESLENME

Çay içmek kültürümüzün en büyük parçaları arasında bulunuyor ve kahvaltıda, öğlen vakti, akşam üstü ve hatta bazen bir de akşam yemeğinden sonra onu tüketmeyi çok seviyoruz. Gün içerisinde bu kadar çok çay içmek aslında uzmanlar tarafından pek faydalı görülmese de, biraz daha kararında içilen siyah çayın pek de zararlı olmadığını, hatta ciddi anlamda fayda sağlayan yanlarının bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat unutmayın, çay içmenin faydaları onu bütün gün içmekle değil, her gün bir iki bardak içmekle ortaya çıkıyor. Bu yüzden fazla tüketimde uzun vadede ciddi zararları ortaya çıkabilen çayı biraz daha kararında tüketmeye çalışın.

Çayın kahveye oranla karşılaştırmalı olarak en büyük faydası aslında aldığınız kafein miktarının düşmesini sağlaması. Zira çayın içerisinde kafein ile tamamen aynı etkileri gösteren tein adlı bir madde bulunuyor ancak bu madde çay bizim sofralarımıza gelene kadar neredeyse tamamen ortadan kalkıyor ve sadece bizi rahatlatacak bir miktarı bardaklara kadar gelebiliyor. Uzun vadede fazla kafein kullanmanın zararlı etkilerinden korunmak için çay tüketimi kesinlikle dikkate alınmalı.

Bunun yanında yurtdışında yapılan araştırmalar, çay tüketimi gerçekleştirenlerin kalp krizi geçirme ihtimallerinin içmeyenlere oranla daha düşük olduğunu gösteriyor. Bilhassa kahvenin aksine kalbe aşırı tüketim haricinde bir zararı dokunmayan çay, damar temizliği konusunda da ciddi bir yardımcı. Bu sayede damarların tıkanmasının da önü alınabiliyor.

Kadınların kemik erimesi sorunundan bilhassa menopoz sonrasında çok çektikleri bir gerçek. Fakat çay tüketen ve tüketmeyen kadınlar arasında yapılan araştırmalarda, kemik erimesinin çay içen kadınlarda çok daha yavaş ilerlediğini ve hatta kemiklerin alkol, sigara gibi maddelerin kullanımına rağmen çay tüketenlerde daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Diş bakımına önem verenler çayın bu konudaki faydalarını da beğeneceklerdir. Zira aşırı tüketimi halinde dişlerin sararmasına neden olan çay, kararında tüketildiğinde ağzımızın içindeki çürüğe sebep olan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için çayı şeker kullanmadan tüketmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çayın aşırı tüketimi ise maalesef kalp çarpıntıları, kansızlık, fazla uyarılmadan kaynaklı huzursuzluk, uykusuzluk gibi etkilere sahip. Ayrıca çayı kaynar halde içmenin gırtlak kanseri ile yakından ilişkisi olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.