Çatlak Topuklara Ne İyi Gelir

ÇATLAK TOPUKLARA NE İYİ GELİR?

Topuk çatlakları hem kış aylarında hem de yaz aylarında karşımıza çıkabiliyorlar ancak yazın çıplak ayaklarla dolaştığımız için daha da rahatsız edici hale geliyorlar. Görünümlerinin yanında bir de topuklarda yaşanan ağrı ve batmalara sebep olan bu çatlaklar, tedavi edilmedikleri hallerde ilerleyerek neredeyse bütün ayak altını kaplayabiliyor ve ayak üstünde durmayı bile zorlaştırabiliyorlar. Dolayısıyla bu çatlaklara karşı evde uygulayabileceğiniz çözümlere göz atmanız bu dertten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sizler için çatlak topuklara ne iyi gelir sorusuna doğal çözümler bulmaya çalıştık.

Öncelikle topuk çatlaklarının topuklardaki sertleşmeden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Bu sertleşmenin sebebi ise hem ayakların nemsiz kalması hem de sağlıksız ayakkabılar içerisinde uzun süreler bulunması. Ayrıca aşırı fazla fiziksel aktivite ve çıplak ayak dolaşmak da topuklarda sertleşmeye sebep olmaktadır.

Sertleşmiş topukları tekrar nemlendirerek iyi hale getirmenin en kolay yollarından bir tanesi muz maskesi uygulamak. Muzun içeriğindeki mineraller ve muzun kendi nemli yapısı, topukları tekrar eski haline getirme konusunda çok etkili. Tek yapmanız gereken bir adet muzu ayaklarınıza sürmek ve on beş dakika kadar beklemek. Bunun ardından ayaklarınızı ılık bir suyla duruladığınızda bir kaç günün ardından güzel sonuçlar alacaksınız.

Ayakları tedavi etmenin bir diğer yolu ise bir bardak kadar balı yarım kova ılık suyun içerisine dökmek ve daha sonra ayaklarınızı bu karışımın içerisinde yarım saat kadar bekletmek. Balın çok ciddi bir nemlendirici ve antiseptik olması sayesinde çatlaklarınız hem nemlenecekler hem de iyileşecekler. Bu yöntemi dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz ancak topuklarınıza sadece bal sürmekten de kaçınmalısınız çünkü bu şekilde fazla yoğun olacaktır ve cildinize zarar verecektir.

Son yöntemimiz ise toz yulaf ezmesini bir kaç damla zeytinyağı kullanarak bir macun haline getirmek ve çatlaklara yatkın olan bölgelere sürmek. Yulaf ve yağın içerisindeki mineraller, vitaminler ve yağlar, ayaklarınızdaki çatlak bölgelerin kendilerini beslemeleri için güzel bir fırsat sunacaktır. Daha sonra soğuk bir suyla hepsini durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün gerçekleştirebilirsiniz.

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mantar gibi rahatsızlıklara yer bırakmamak için onları kuru ve temiz bir havlu ile iyice kurulamanız gerektiğini de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.