Çapkınlık Bir Hastalık Mıdır

ÇAPKINLIK BİR HASTALIK MIDIR?

Yayın Tarihi15 Mart 2014 | EVLİLİK

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ufak tefek çapkınlıklar artık doğal kabul edilebiliyor ancak kabul edilemez düzeydeki çapkınlıkların da bir o kadar çok olduğu bir gerçek. Özellikle sürekli olarak çapkınlık yapan ve bundan dolayı daha sonra pişmanlık da duyanların olduğunu biliyoruz ve bu durum akıllara çapkınlığın kontrol edilemez bir davranış biçimi ya da psikolojik bir hastalık olduğunu getiriyor. Pek çok başka ruhsal rahatsızlığın da engellenemeyecek şekilde davranışlara neden olduğu bilindiğinden dolayı, çapkınlığın altında yatan fiziksel ya da ruhsal rahatsızlıkları biraz değerlendirmek istiyoruz.

Yapılan araştırmalar, eşine sadık olan erkeklerin ve kadınların beyinlerinde belli alıcıların daha aktif olduğunu göstermiştir ve sadakat sorunu yaşayanların ise başka bölgelerde aktiflik gösterdiklerine rastlanmıştır. Dolayısıyla, beyindeki hormonal ve sinir ilişkisinin sadakat üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Ancak bu koşulların yanında toplumsal koşullar ve çevrenin de etkili olduğunu unutmamalı, çapkınlığın sadece bir hastalık ya da rahatsızlık olduğu fikrini edinmemelisiniz.

Beyindeki alıcılara ek olarak, vücutta o an aktif olabilen hormonların varlığı da sadakat ve çapkınlık arasındaki çizgiyi etkileyebilmektedir. Zira bazı erkeklerde testosteron hormonu diğerlerine göre daha fazla miktarda salgılanabilmekte, bu da çapkınlığı tetikleyebilmektedir. Testosteron’un az olması ise sadakatin daha fazla olmasını sağlayabildiği gibi aşk, cinsel ihtiyaçlar gibi gereklilikler üzerinde de etkili olabilmektedir. Bu nedenle vücuttaki tüm hormonal dengenin bir düzen içerisinde olması ve ne eksiklikler ne de fazlalıkların olmaması tercih edilmektedir.

Çevresel etkenler ise aktif bir fiziksel ya da ruhsal rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Örneğin doğuştan çapkın bir yaratılışta olan ancak bu yönde daha önce hiç davranış göstermemiş bir erkeğin, uzun süreli ve şiddetli bir kavga sonucunda bir anda eşini aldatma eğilimi içerisine girmesi, hastalığın tetikleyici sebepleri arasında gösterilebilir.

Fakat bazen çapkınlık erkeğin yetişme biçimi, genel karakteri ve karşıdaki kişinin tutumları gibi noktalara bağlı olarak hastalık olmaksızın da gelişebilir ve bu nedenle çapkınlığın bir hastalık olduğuna veya olmadığına dair net bir çıkarımda bulunmak oldukça zordur. Eğer sevgilinizin ya da eşinizin bu tip davranışlarda bulunduğunu düşünüyorsanız temellerini dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.