Çamaşırı İçeride Kurutmak Zararlı

Çamaşırı İçeride Kurutmak Zararlı

Normalde çamaşırlarımızı balkonda kurutmayı hepimiz seviyoruz çünkü açık havada ve biraz da rüzgar varsa onların çok hızlı ve güzel bir şekilde kuruyacakları bir gerçek. Ancak günümüzde balkonların giderek küçülmeleri, hatta yok olmaları, bunun yanında üstlerdeki komşuların balkonlardan bir şeyler serpmekten kaçınmamaları ve cadde üstündeki yerlerdeki ciddi hava kirliliği, maalesef balkonda çamaşır kurutmayı biraz zorlu bir hale getiriyor. Ancak çamaşırı içeride kurutmak zararlı diyen uzmanlar, bu eylemden kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirtiyorlar.

İçeride çamaşır kurutmanın en önemli dezavantajlarından bir tanesi, çamaşırlardan çıkan nemin doğrudan odanın havasına karışması ve bu nedenle odadaki nem düzeyini yüzde otuzlara kadar yükseltebilmesi. Bu kadar yüksek bir nem oranı, özellikle havalandırması kötü olan odalarda, bakteri ve mikropların çoğalmasını oldukça kolaylaştırıyor. Bilhassa nefes alma zorlukları yaşayanlar ve akciğer rahatsızlıkları olanlar, odadaki bu kalitesiz havadan dolayı daha ağır semptomlar gösterebiliyorlar. Nemli odalarda bulunan küf mantarları, çoğalma imkanı bulduklarında insanların akciğerlerine yerleşiyorlar ve ölüme kadar varabilen rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Bunun yanında yıkanmış olan çamaşırlar ne kadar durulanırlarsa durulansınlar, üzerlerinde bir miktar deterjan ve yumuşatıcı gibi kimyasallar kalmaya devam ederler. Ayrıca kullanılan su klorlu ise çamaşırların üzerinde az miktarda olsa da klor kalacaktır. Kurutma işlemi oda içerisinde yapıldığında bu klor ve diğer kimyasal maddeler odaya yayılacaklardır ve her hafta bu kimyasalları ciğerlere çekmek uzun vadede ciddi zararları ortaya çıkaracaklardır. Bilhassa çocukların ve bebeklerin bu tip zararlı kimyasallar nedeniyle gelişim bozuklukları bile yaşayabilecekleri unutulmamalı.

Eğer balkona asarak çamaşır kurutmak mümkün değilse evlerde bir kurutma makinesinin bulunması uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu sayede çamaşırlardan yayılabilecek nem ve kimyasalların önüne geçerken, aynı zamanda çok hızlı bir şekilde kuruma da sağlanabilmektedir. Özellikle akciğer rahatsızlıkları olanlar ve çocuklar ev içinde kurutmadan yoğun şekilde etkileniyorlar ve bu nedenle onları bundan uzak tutmak gerekiyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, çamaşırlarını ev içinde kurutan ailelerin dörtte birinde solunum yolları rahatsızlıklarının daha fazla görüldüğünü ve ayrıca bu ailelerde bağışıklık sisteminin de nemden dolayı daha zayıf olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.