Çalışan Annelerin Hakları Nelerdir

ÇALIŞAN ANNELERİN HAKLARI NELERDİR?

Yayın Tarihi19 Nisan 2016 | EĞİTİM

Çalışan anneler her ne kadar evlerinin geçimine yardımcı olmak için bunu yapmak zorunda olsalar da, çocuğun henüz yeni doğmuş olması veya anne adayının gebeliğin son haftalarında bulunması, maalesef iş hayatına devam etmeyi bazen imkansız kılıyor. Çünkü bu dönemlerde hem annenin hem de çocuğun yüksek gereksinimleri olması, çalışan annelerin hakları nelerdir sorusunu da akıllara getiriyor. Sizler için bu haklara kısaca bir göz attık ve annelerin kullanabilecekleri haklarını listeledik.

Doğum İzni

Pek çok kadın, doğumdan sonra 8 hafta boyunca ücretli izin kullanabileceğini biliyor ancak doğumdan önce de 8 haftalık bir izni bulunduğundan habersiz. Gebeliğinizin tahmini sona erme zamanını doktorunuz size verecektir ve bu zamandan önce 8 hafta boyunca ücretli olarak izin yapabilirsiniz. Eğer doğum daha erken olursa bu izni doğum sonrası izne ekleyebilir, yahut geç olursa sonraki izin kısmından düşebilirsiniz. Çoğul gebeliklerde bu durum 8 değil 10 olarak hesaplanır.

Ücretsiz İzinler

8 haftalık ücretli izin süresinin ardından izninize devam etmek isterseniz, ücretsiz izin alma imkanınız da var. 6 ay boyunca çıkabileceğiniz ücretsiz izinde, çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Yani doğumun ardından ücretli izinle birlikte bebeğinize 8 aylık olana kadar kendiniz bakabiliyorsunuz. Lakin ücretsiz iznin yıllık izin ve kıdem tazminatı hesaplarına dahil edilmediğini de unutmayın.

Mazeret İzinleri

Hamilelik sürecinde bazen sıklıkla doktor ziyaretleri yapmak gerekebiliyor. Sağlık kontrolleri ve muayeneler için doktorunuzu ziyaret etmeniz gereken günlerde, işvereniniz size ücretli günlük izinler vermek zorundadır. Bu izinlerin verilmemesi halinde haklı fesih imkanınız doğmaktadır ve çalıştığınız süreler için kıdem tazminatınızı alabilir, işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşına da başvurabilirsiniz.

İşe Devam Etme

Çalıştığınız kurumda 30’dan fazla işçi çalışıyorsa ve hamile olduğunuz için sizi işten çıkardıysa, o iş yerinde 6 aydır çalışıyorsanız 1 ay içerisinde işe iade davası açabilirsiniz. Eğer bu koşullar mevcut değilse, kötü niyet tazminatı talep ederek maaşınızın 3 katına kadar tazminat kazanabilirsiniz.

Diğer Detaylar

Hamile olan ve bebeği henüz bir yaşını doldurmamış olan kadınlar, günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamıyorlar ve buna zorlanmaları halinde sözleşmelerini haklı şekilde feshedebiliyorlar. Ayrıca, geçtiğimiz senelerde babalar için de 5 günlük ücretli doğum izni devreye alındı ve babaların bebekleri ile yeni annelerin ihtiyaçlarına yardımcı olmaları için onlara gereken imkanlar sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.