Çalışan Anneler Çocuğa Nasıl Davranmalı

ÇALIŞAN ANNELER ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Günümüzde hem anne hem de babaların çalıştığı evlilikler bir mecburiyet haline geldi ve iki ebeveynin de çalışması maalesef çocuklar için hayatın başlangıcında bir sorun haline gelebiliyor. Zira çocukların daha anne karnında oldukları andan itibaren anneleri ile bağlı olmaları, emzirme süreci ile devam eder ve çocuğun zihin gelişimi ile birlikte anne çocuk arasındaki ilişki daha da duygusal bir hal alır. Dolayısıyla çalışan anneler çocuğa nasıl davranmalı sorusu da büyük bir önem kazanıyor. Çünkü bu dönemde anne çocuk arasındaki ilişkinin doğru şekilde temellendirilmemesi, çocuğun bütün bir ömür boyunca sürdürdüğü insanlararası ilişkilerin düzeyini belirleyecektir.

Çalışan annelerin aksattıkları en büyük şeylerden bir tanesi, çocukları ile kaliteli vakit geçirmeyi unutmaktır. Ev işlerine yardımcı olmayan, bunun yanında yemek bekleyen ve ilgisizlikten yakınan babalar ise bunun temel sebepleri arasında. Anneler işten eve geldiklerinde çocuklarını sadece sevmek değil, aynı zamanda onlarla sevdikleri etkinliklerde vakit geçirmeliler.

Anneleri yanlarında olmadığı zaman çocuklar ciddi bir endişe içerisine girebiliyorlar çünkü zihinleri henüz çok çalışkan olduğundan türlü türlü hayaller ve kötü düşünceler ile her şeyin en kötüsünü düşünüyorlar. İşe giderken ona ne zaman geleceğinizi saatler ile değil de etkinliklere göre belirtirseniz, sahip olduğu kaygı düzeyinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat bazı anneler evden gittikleri için çocuklarına rüşvet olarak sürekli hediyeler alabiliyorlar. Bu durum ise annenin hediyeler ile hatırlanmasına sebep oluyor ve bir süre sonra şımarıklıklar baş gösterebiliyor. Buna engel olmak için kendinizi bir nesne ya da etkinlik ile tanımlamaktan vazgeçmeli, onu çalıştığınız gerçeğine alıştırmalısınız.

Bazı çocuklar annelerinden ayrı kalmak konusunda yüksek bir dirence sahipken, bazıları ise tam tersi şekilde onlardan bir an bile ayrı kalamazlar. Bunun temel sebebi ise çocukların sahip oldukları kaygı düzeyidir. Kimi çocuklar yabancılarla dolu bir ortamda veya anneleri olmadan kaygıya kapılmazken, kimileri ise bu ayrılık sürecine alışmakta çok zorlanır. Eğer çocuğunuz sizden ayrılmaya dayanamıyorsa onu buna mecbur bırakmayın ancak ayrı kaldığınız süreyi zamanla uzatarak alışmasına yardımcı olun. Elbette bu süreçte ona ilginizi kaybetmemeli ve sizinle olan vakit geçirme ihtiyacını da işten geldiğinizde tatmin etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.