Çalışan Anne Olmanın Zorlukları

ÇALIŞAN ANNE OLMANIN ZORLUKLARI

Yayın Tarihi14 Mayıs 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Geçmiş yıllarda kadınlar iş gücüne günümüzdeki kadar katılmıyorlardı ancak son yıllarda bu durum kadınların da iş hayatına aktif bir şekilde katılmaya başlamasıyla biraz değişiklik gösterdi. Hem kadınların kendi ayakları üzerinde durabilme kabiliyetlerini kazanma istekleri, hem de tek maaşın bir ev için yetersiz kalmaya başlaması bu durumu giderek hızlandırdı. Ancak bu defa da çocuk sahibi olan fakat aynı zamanda çalışan annelerin bir hayli zorluk yaşamasına neden oldu. Dolayısıyla çalışan anne olmanın zorluklarına dair biraz eldeki bilgileri değerlendirmek gerekli. Zira pek çok kadın bunun getirdiği yük altında eziliyor ve kendini iyi hissetmiyor.

Çalışan anneler hem haftaiçi akşamları hem de hafta sonlarında kendilerine pek vakit ayıramaz hale geliyorlar. Özellikle bazı erkeklerin de bu konuda pek yardımcı olmadıkları düşünüldüğünde, haftasonunu çocuğu ile geçirmeye çalışan kadınlar, bir yandan da haftaiçi yapamadıkları ev işlerine el atmaya çalışıyorlar. Buna bir de haftasonu gelen misafirleri ekleyince kadınların kendilerine ayırabilecekleri doğru düzgün bir zaman kalmıyor.

Çocukların hasta olduklarında yoğun bir bakıma ihtiyaç duydukları bir gerçek ve pek çok kadın çocuğu hastalandığında onun başında durabilmek için yeterli vakte sahip değil. Kötü bir patrondan izin almak neredeyse imkansız olabiliyor ve bu tip izinler için yıllık izinden düşülmesini talep etmek de gerekebiliyor. Dolayısıyla çalışan bir anneyseniz en kötü zamanlarınız muhtemelen çocuğunuzun hasta olduğu günler olacaktır.

Çocuğu okula giden anneler ise hem onun toplantıları, etkinlikleri ile uğraşmak zorundalar hem de öğretmenlerden gelen görüşme talepleri, veli toplantıları ve diğer velilerin Whatsapp’tan yazdıkları ile adeta bir imtihan yaşıyorlar. Hele ki boşanmış veya yardımcı karakterde bir eşi olmayanların işi bu konuda daha da zor oluyor. Bazen her şeyin üstünüze üstünüze geldiğini hissetmek çok mümkün.

İş yeriniz de size bu konuda yeterince müsamaha göstermeyecektir. Gecenin bir yarısı veya akşamın güzel saatlerinde çocuğunuzla vakit geçirirken, iş yerinizden gelecek bir telefon ya da e-posta, bütün akşamı işe bakarak geçirmenize neden olabilir. Çocukların da bu süreçten kötü etkilendiklerini ve ebeveynleri ile yeterince vakit geçiremediklerinde büyük sorunlar yaşadıklarını belirtmek gerekiyor.

One Response to ÇALIŞAN ANNE OLMANIN ZORLUKLARI

  1. ebru diyor ki:

    Gerçek çalışırken aynı zamanda çocuğun olması onun sorumlulukları epey zor kendine vakit ayıramıyorsun ggezemiyosun alışveriş yapamıyosun neyseki şimdilerde online alışveirş siteleri var ve biraz da olsa vakit kazandırıyor bizlere ben market alışverişlerimi genelde marul.com dan yapıyorum giyim olarkda ondo dan hemm hesaplı sitelr uygunu bulmk için her yeri gezmeme gerek kalmıyor buda evde ben ve çocuğuma vakit klazandırıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.