Çabuk Acıktıran Yiyecekler Nelerdir

ÇABUK ACIKTIRAN YİYECEKLER NELERDİR?

Acıkmak hayatımızın bir gerçeği ve bu duygumuzu bir an önce giderebilmek için günde 3 öğün yemek yiyoruz. Ancak bazen yediğimiz yemekler sanki bizi doyurmuyormuş gibi geliyor ve bir iki saat sonra tekrar kendimizi bitmez bir açlık içerisinde buluyoruz. Bunun temel sebepleri arasında çabuk acıktıran yiyecekler bulunuyor ve bu yiyecekleri tükettikçe kendinizi daha fazla tüketim ihtiyacı içerisinde hissedeceksiniz. Uzak durmanız gereken ve sizi kısa sürede aç hale sokacak olan besinleri araştırdık ve değerlendirdik.

Fast food yemekler, unlu mamüller ve şekerli gıdalar çabuk acıkmanın en büyük sorumluları arasında bulunuyorlar. Zira bu tip besinler kan şekerinizin bir anda yukarı fırlamasına neden oluyorlar ve hızlıca yükselen şeker daha sonra düşüş gösterdiğinde, acıkmak da mümkün hale geliyor. Bu ürünlerin yanında pirinç, makarna gibi gıdaların da hızlı bir şekilde acıktıracağı unutulmamalı. Pek çok kişi sadece sağlıksız ürünlerin hızlı acıktırdığını düşünür ancak bu da tam olarak doğru değil. Sağlıklı ürünlerden de sizi hızlıca acıktıracak olanlar var çünkü içinde az lif olan gıdalar kolayca acıkmanıza sebep oluyorlar.

Sizi en hızlı acıktıracak şeyler arasında bir numarada meyve suyu bulunuyor. Zira meyvenin kabuk ve posasından kurtulduğunuz zaman geriye bol vitamin ve mineralli ancak bir o kadar da şekerli bir sıvı kalıyor. Bu şeker ise bir süre sonra kan şekerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde arttırarak açlığa davetiye çıkarıyor çünkü bu şeker miktarı kandan geldiği hızda çıkıyor. Meyvelerin suyunu sıkmak yerine onları blenderda parçalarsanız daha güzel smoothieler yaratabilir ve posasından da faydalanabilirsiniz.

Size biraz aykırı gelebilir ancak süt ürünleri ve peynir de yapılan araştırmalar sonucunda çabuk acıktıran gıdalar içerisine eklendiler. Bunun temel sebebi ise inek sütünde bulunan bir proteinin bağımlılık yaratması ve aslında tok tutmasına rağmen süt ürünü tüketmenize sebep olması. Sık sık süt ürünleri tüketiyor ve yedikçe yemek istiyorsanız bunun sebebi bahsettiğimiz bu protein olabilir.

Beyaz ekmek yerine son senelerde önerilen tam buğday ekmeği, bol lifli olması nedeniyle tok tutabiliyor ancak hem yağ hem de proteinler açısından oldukça zayıf. Dolayısıyla liflerin tok tutma oranı yeterli olmuyor ve kısa süre sonra acıkıyorsunuz. Bu eksikliği telafi etmek için yumurtayla birlikte ekmeği tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.