C Vitamini Ne İşe Yarar, Nelerde Bulunur

C VİTAMİNİ NE İŞE YARAR, NELERDE BULUNUR?

C vitamini vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisi olmasına karşın maalesef pek çok bitki ve hayvanın aksine insanlar bunu kendileri üretemiyorlar. Dolayısıyla bu kadar çok ihtiyaç duyulan bir vitaminin vücudumuz tarafından üretilememesi, onu dışarıdan almamızı mecburi kılıyor. Fakat bu vitaminin bir diğer dikkat çekici yanı ise, pişme ve ısıya maruz kalma halinde hemen bozulmaya başlaması. Yani onu vücudumuza doğru şekilde alabilmek için çiğ besinleri tüketmemiz gerekiyor.

C vitamini ne işe yarar diyenler için bu vitaminin diğer bir adının askorbik asit olduğunu belirtelim. Askorbik asit ise bilhassa iskelet sistemi ve dişlerimizin gelişimi için büyük bir öneme sahip. Bu yüzden çocukların yetişkinlik dönemine kadar bol bol C vitamini almaları kemik gelişimleri için fayda sağlayacaktır. Bunun yanında yaraları iyileştirme, kanser ve kalp damar hastalıklarına karşı koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi çok sayıda işleve sahip olan C vitamini, bedenimizin enerji üretimi ve strese karşı koyma görevlerinde de ona destek oluyor.

C vitamininin vücutta eksik olması halinde sık sık hastalanmak mümkün hale geldiği gibi enerji düzeyimizdeki düşüşlerden dolayı kronik yorgunluk, uykusuzluk ile karşılaşmak da olası. Bunlara ek olarak kıl ve saç diplerinde kanamalar, dökülmeler, vücudun kolayca kan toplaması, burun kanaması, yaraların bir türlü iyileşmemesi ve dişeti çekilmesi ve kanaması gibi problemler de ciddi C vitamini eksikliklerinde dikkatimizi çekiyor.

Tüm bunlara ek olarak kanımızı temizleyen, serbest radikaller ile savaşarak antioksidan etkisi gösteren, tansiyonu düşüren, kan şekerini düzene sokan ve böbreküstü bezlerini teşvik eden C vitamini, vücutta depolanmadığı ve fazlası idrar ile atıldığı için sürekli alınmak zorunda.

C vitaminini en kolay alabileceğiniz meyveler elbette turunçgiller. Zira bu meyvelerin bol asitli yapısı içlerinde bulunan C vitamininin özenle korunmasına yardımcı oluyor. 1 adet portakal 1 günlük C vitamini ihtiyacınızı tamamen karşılayabiliyor. Buna ek olarak biberler içerisinde çok ciddi miktarda C vitamini bulunurken, çilek, papaya, dolmalık biber, brokoli ve karnabahar içerisinde de C vitamini bakımından oldukça zengin içerikler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.