C Vitamini ile Kilo Verme

C VİTAMİNİ İLE KİLO VERME

C vitamini doğadaki pek çok canlı tarafından doğal olarak üretilebiliyor ancak maalesef insanlarda C vitamini üretimini sağlayacak olan 3 genden 1 tanesi deaktif durumda olduğu için, onu kendimiz üretemiyoruz ve dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Bu durum onu sağlayan gıdaları devamlı olarak almamız gerektiğini gösteriyor ancak çoğumuz yeterince meyve ve C vitamini içeren gıda tüketmediğimiz için bu içeriklerden de mahrum kalıyoruz. Bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için çok önemli olan C vitamini, aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de çok güzel çözümler sunuyor.

C vitamininin bu kilo verdirici etkisinin en temel sebebi, onun bilhassa sabah kahvaltıda tüketilmesi halinde, metabolizmayı çabucak hızlandırabilmesidir. C vitaminini bilhassa spordan önce tüketmek ve metabolize edilmesini sağlamak, yağ yakım sürecini hızlandırmaktadır ve bunun neticesinde kilo vermek daha kolay hale gelmektedir. Bilhassa yavaş metabolizma gibi problemlere sahip olanlar, C vitamininden bu konuda ciddi bir destek alacaklardır.

Lakin C vitamini vücutta depolanamaz ve sadece kısıtlı miktarda hücre içlerinde saklanabilir. Bu nedenle bir kaç gün boyunca onu almaktan uzak durmanız, C vitamini eksikliği yaşamanıza sebep olacaktır ve maalesef almamaya devam etmeniz halinde hem metabolizmanız yavaşlayacaktır hem de bağışıklık sisteminiz güçsüz düşecek, ciltteki kolajen yapılarınız bozulacak ve hastalıklara açık hale geleceksinizdir.

Bu nedenle bilhassa aşağıdaki besinleri her gün düzenli olarak tüketmeniz gerekli;

  • Çilek
  • Kivi
  • Lahana
  • Limon
  • Maydanoz
  • Kırmızı biber
  • Portakal, greyfurt, mandalina ve tüm diğer turunçgiller
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Haşlanmış veya fırında hazırlanmış diğer sebzeler

C vitamini bitkisel ürünlerin neredeyse çoğunda öyle ya da böyle bir şekilde bulunur. Dolayısıyla ağırlıklı olarak bitkisel beslenenler bu konuda pek sıkıntı yaşamazlar ancak et ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip olanların destek olarak her gün bir kaç tane meyve yemeleri yerinde olacaktır.

Sadece meyve yiyerek beslenmek gibi hususlar C vitamininden daha fazla faydalanmanızı da sağlamayacaktır. Zira C vitamini vücutta gerektiği kadar kullanılır ve fazlalık kalan miktar sürekli olarak idrar ile birlikte dışarı atılır. Onu aşırı miktarda tüketmek böbreklerinize daha fazla yük binmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.