Buzun Cilde Faydası Var mı

BUZUN CİLDE FAYDASI VAR MI?

Yayın Tarihi05 Ağustos 2016 | KOZMETİK BAKIM

Buz her ne kadar içeceklerimize koyduğumuz bir şey olsa da aslında kozmetik ve cilt bakımı anlamında da oldukça etkili bir madde. Zira cildimizde karşılaştığımız pek çok soruna karşı etkili bir çözüm imkanı sunan buz, bu nedenle kesinlikle dikkate alınmalı. Buzun cilde faydası var mı sorusunun cevabını merak edenler için kısa bir değerlendirme hazırladık.

Buzun en dikkat çekici faydalarından bir tanesi, göz altı torbalarına karşı etkili bir mücadele sunması. Sabahları yüzümüzü soğuk suyla yıkamanın da en büyük sebeplerinden birisi zaten göz altlarımıza bunun ciddi bir faydasının olması. Eğer torbalara karşı mücadele etmek istiyorsanız, yüzünüzü sabahları buzla dolu bir kaseye bir kaç saniye boyunca sokun. Eğer çok ciddi bir torbalanma varsa, buzu bu torbaların üzerinde direkt olarak gezdirebilirsiniz ancak çok uzatmamaya dikkat edin. Hatta buzun üstüne bir de yeşil çay torbası koyarsanız etkinin arttığını göreceksiniz.

Sivilcelerin üzerine tutacağınız buz da onların etkilerini azaltmakta çok etkili. Bilhassa sivilcelerin kızarıklıkları, kabartıları gibi etkilere karşı beş on dakikalık bir buz kompresi hazırlamanız, sivilcenin etkilerini azaltacaktır. Hatta bazı uzmanlar sivilcelere karşı kremler yerine buzun uygulanmasının çok daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

Eğer cildiniz üzerinde çeşitli yanıklar, şişlikler ve güneş yanıkları da bulunuyorsa, bu bölgeler üzerinde bilhassa aloe vera jeli ile karıştırılmış buz kullanabilirsiniz. Fakat illa ki içerisine bir şey koymak zorunda da değilsiniz, tek başına buz bir miktar iyileşme sağlayacaktır.

Blenderdan geçirdiğiniz meyve ve sebzeleri buz kalıplarına koyduktan sonra dondurun ve ardından çıkararak cildinizin çeşitli bölgelerinde gezdirin. Bu meyve ve sebzelerin oluşturdukları petekler ölü derilerinizi atmanıza yardımcı olacaklardır. Elbette meyvelerden kaynaklanan besleyiciliğin de cildinize ayrı bir güzellik katacağını söyleyebiliriz.

Yaz günlerinde rahat uyuyamayanlar ise her gün yüz ve boyun bölgelerine buz ile masaj yaparak vücut ısılarını düşürebilir, ferah bir şekilde uykuya dalabilirler. İsterseniz buzun içerisine biraz lavanta yağı da ekleyebilir, rahatlığın yanına hafif de keyif ekleyebilirsiniz.

Her türlü cilt hasarında ilk uygulanması gereken şeyin buz olduğu, ancak genelde araya eşarp gibi malzemeler konması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.