Buzlukta Saklanabilen Yiyecekler

BUZLUKTA SAKLANABİLEN YİYECEKLER

Yayın Tarihi22 Temmuz 2018 | BESLENME

Derin dondurucular son senelerde iyice hayatımıza girdiler ancak buzdolaplarımızın üst kısmında bulunan dondurucular da pek çok kişiye uzun senelerdir hizmet ediyorlar. Ancak dondurucu kısmını genellikle haşlayıp sakladığımız besinler yahut etler için kullandığımızda dolayı ondan yeterince iyi bir şekilde faydalanmadığımız da bir gerçek. Halbuki buzlukta saklanabilen yiyecekler o kadar çeşitli ki pek çok besinin mevsiminin gelmesini beklemenize bile gerek yok. Tek yapmanız gereken onları buzluğa atmak ve canınız istediğinde çıkartıp yemek!

Buzlukta saklanabileceği bilinmeyen besinlerden en önemlisi çiğ yumurta. Zira yumurtayı genellikle arada bir almaya ve kullanmaya alışkınız. Lakin köye gidince oradaki organik, gerçek yumurtaları eve kutu kutu getirmekten çekiniyoruz çünkü dolapta bozulmalarını istemiyoruz. Halbuki yumurtaları bir kaba kırdıktan sonra güzelce çırpabilir, hepsini küçük buzluk kaplarına paylaştırabilir ve dondurucuda çok uzun süre saklayabilirsiniz. Bu yumurtaları çözdürünce onları hemen yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Mantar her mutfağın baş tacı olması gereken besinler arasında ancak her zaman güzel, hoşumuza giden mantarlar bulamayabiliyor yahut nadir rastlanan mantar türlerini saklamak isteyebiliyoruz. Bunun için mantarlarınızı dilim dilim doğrayın ve bir fırın tepsisine birbirlerine çok dokunmayacakları şekilde yerleştirerek dondurun. Dondurma tamamlandıktan sonra onları buzdolabı poşetlerinde buzlukta saklamaya devam edebilirsiniz.

Soğan ise doğrandıktan sonra küçük poşetlerde saklanabilir ve dilediğiniz an kullanılabilir. Hatta soğanın kullanılması için çözülmesine bile gerek yok, doğrudan sıcak tencereye atabilirsiniz.

Turunçgiller de buzlukta saklanarak daha sonraki mevsimlerde tüketilebilen meyveler arasında yer alıyorlar. Ancak onları bütün bütün buzluğa atmak yerine dilimliyoruz ve daha sonra her bir dilimin arasına yağlı kağıt koyarak buzluğa atıyoruz. Çekirdeklerini çıkarabilirseniz daha da güzel olacaktır. Yaz mevsiminde bu dilimleri buzluktan çıkarabilir ve direk tüketebilir yahut tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Pankek yapmak ülkemizde pek popüler olmasa da acil durumlarda sizi kurtarabilecek nadir besinlerden birisi olduğu bir gerçek. Hem tuzlu hem de tatlı soslarla birlikte tüketilebilen pankekler, böylelikle misafirleriniz için hangisini sunmanız gerekiyorsa ona dönüşebiliyorlar. Pankekleri aralarına birer yağlı kağıt koyarak buzluğa atabilir ve daha sonra dilediğiniz zaman çözdürerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.