Buzlukta Neler Saklanabilir

BUZLUKTA NELER SAKLANABİLİR?

Yayın Tarihi08 Ağustos 2016 | BESLENME

Buzlukta besin maddelerini saklamak onları taze ve faydalı bir şekilde tutmanın en güzel yolu. Ancak maalesef hem doğru şeyleri saklamak hem de onları doğru bir şekilde buzluğa yerleştirmek bu bakımdan çok önemli. Buzlukta neler saklanabilir diyenler için ufak bir rehber hazırlamaya karar verdik.

Gıdaları Buzluğa Nasıl Atmalı?

Buzluğa atacağınız besinleri ilk önce alt kısımda soğutmalı, daha sonra buzluğa atmalısınız. Ayrıca, bir defa çözülmüş olan besinlerin tekrar dondurulmamaları gerektiğini de unutmamalısınız. Onları direkt olarak buzluğa atmak yerine ilk olarak streç film gibi ürünlere sararak hava almayacak hale getirmek de fayda sağlayacaktır. Dondurmuş olduğunuz meyve ve sebzeler bir sene, beyaz et altı ila dokuz ay, balık üç ila altı ay, kıyma ve diğer kırmızı etler ise üç ila dört ay buzlukta kalabilirler. Fakat bunun üzerindeki sürelerde bakteri üretiminin sağlıksız boyutlara ulaşabileceği kesinlikle akılda tutulmalı.

Buzlukta Neler Saklanabilir?

Buzlukta en uzun süre saklanabilen gıdaların başında mısır geliyor. Eğer taze bir mısır aldıysanız, koçanlarıyla birlikte buzlukta dondurun ve böylece 1 yıl sonra bile olsa onu tüketebilirsiniz. Dilerseniz mısırı önce soyup, sonra haşlayıp, en sonunda da gene buzluğa atabilirsiniz. Bu sayede çıkarınca biraz ısıtmanız, onu tüketmeniz için yeterli olacaktır.

Dilerseniz yumurtayı bir kasede çırptıktan sonra ufak kaplara koyabilir, bu kaplarla birlikte buzlukta saklayabilirsiniz. Bilhassa organik yumurta alan ancak bunları nasıl uzun süre saklayabileceğini bilmeyenler için çırpılmış yumurta çok işe yarayacaktır. Kabuğuyla birlikte onu buzluğa atmak ise kabukların çatlaması ve yumurtanın buzluğa yapışması ile sonuçlanacaktır.

Ekmek dilimleri de buzlukta saklanabiliyorlar ancak her birinin arasına birer kağıt havlu yerleştirmeli, böylece yapışmalarına engel olmalısınız. Bunun yanında buzdolabı poşetine onları yerleştirmeden önce hafifçe bastırarak havalarını almayı da unutmayın.

Eğer kış aylarında tükettiğiniz turunçgilleri yazın da tüketmek istiyorsanız, onları dilimleyin, aralarına yağlı kağıt sokun ve çekirdeklerini de çıkardıktan sonra buzluk poşetlerinde buzluğa atın. Böylece canınız her istediğinde buzluktan onları çıkarabilir ve sene boyunca tüketebilirsiniz.

Mantar ve soğanları kare kare doğradıktan sonra buzdolabı poşetlerinde saklamak da buzluğun en güzel yanları içerisinde. Mantarların birbirlerine yapışmamaları için onları önce bir geniş kap içerisinde dondurabilir, daha sonra oradan buzdolabı poşetlerine aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.