Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

BUZDOLABINDA SAKLANMAMASI GEREKEN YİYECEKLER

Yayın Tarihi29 Ağustos 2016 | BESLENME

Buzdolaplarımızın günlük beslenmemiz için kullandığımız tüm malzemeleri saklamakta oldukça etkin araçlar oldukları bir gerçek. Ancak maalesef onların bu verimliliğinden etkilendiğimizde, her şeyi onların içerisinde saklamayı düşünüyoruz fakat bunun tam olarak doğru olmadığını kesinlikle unutmamak gerek. Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler ve malzemeler hakkında bildiklerimizi sizlere aktararak devam edelim.

Buzdolabında saklanması en sakıncalı şeylerden bir tanesi kahve olarak karşımıza çıkıyor. Zira etraftan koku çekme yeteneği üst düzey olan kahve, maalesef buzdolabında diğer malzemelerle birlikte saklandığında, hemen onların kokusunu kendine çekiyor ve bu yüzden iğrenç bir aroma ile karşılaşmak mümkün oluyor. Bunun yanında, buzdolabında varolan gaz ve sıvı döngüsü, kahvenin temel yapısını bozmakta çok etkili. Kahvenizi kuru ve kapalı bir ortamda saklamanız yeterli olacaktır.

Domatesi genellikle buzdolabında saklamayı tercih ederiz çünkü dışarıda bozulacağı, yumuşayacağı korkumuz vardır. Halbuki domatesi dışarıda saklasanız bile muhtemelen buzdolabındaki ile aynı ömre sahip olacaktır. Bunun yanında, domates kabuğunun koku çekmesine engel olmak için onu buzdolabı gibi nemli ve envai çeşit ürünün içerisinde bulunduğu ortamlardan uzak tutmak gerekli.

Hem soğan hem de sarımsak, buzdolabı olmadan en fazla 3 aya kadar dayanabilen besinler arasında bulunuyorlar. Dolayısıyla onları saklamak için buzdolabına ihtiyacınız olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. 3 ay boyunca dışarıda beklettiğiniz soğan ve sarımsaklar bir noktadan sonra yeşilleneceklerdir ve bu yüzden onları saklama süresini çok da abartmayın. Buzdolabında ise 3 ay bile dayanmadıklarını belirtelim.

Buzdolabında kumlanma adı verilen bir probleme sahip olan patatesler, kuru ve karanlık bir yerde saklanmalılar ve bu ortam bir buzdolabı değil. Patatesinizin tadının ilk günkü gibi olmasını istiyorsanız, onu ışıktan uzak tutun ve yeşillenmesine izin vermeden tüketmeye bakın. Soğanlarla birlikte saklarsanız herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Çikolatanın içerisinde bulunan yağ ve diğer aroma verici ürünler, buzdolabında donarlar ve tekrar çözündüklerinde maalesef tatlarını çoktan kaybetmiş olurlar. Bu ürünleri elbette güneşte ve çok sıcak ortamlarda tutmamalı, olabildiğince karanlık ve hava alan yerlerde bulundurmalısınız. Ancak bunu yaparken onları buzdolabından da uzak tutmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.