Buz Cildi Sıkılaştırır mı

BUZ CİLDİ SIKILAŞTIRIR MI?

Yayın Tarihi10 Şubat 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Buz cildi sıkılaştırır mı sorusu uzun yıllardır internette dolanıyor ve herkesin buna kendine göre bir cevabı var. Bazıları çok güzel sonuçlar aldıklarını söylerken, bazıları sonuçların yeterince tatmin edici olmaktan uzak olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla hem bu soruyu cevaplamak hem de buzun cildimiz üzerindeki tüm olumlu etkilerini kısaca bir değerlendirmek gerekiyor. Fakat unutmayın, asla buzu cildimize doğrudan dokundurmuyoruz ve araya pamuklu bir bez yahut en azından bir poşet sokuyoruz. Buzun cilde direkt teması buz yanığına ve diğer problemlere sebep olabilir.

Buzun cildi sıkılaştırıcı etkileri acil durumlarda oldukça işe yaramaktadır ancak bu etkinin yeterince uzun olmadığını belirtmek lazım. Kısa bir süreliğine önemli bir insanla buluşacağınız zaman buluşma öncesinde buz uygulayarak sıkılık elde edebilirsiniz fakat özellikle sıcak yaz günlerinde bu sıkılık çok uzun süre dayanmayacaktır. Geniş bir etki için yüzünüzü buzlu bir su kabı içerisine de batırabilirsiniz.

Ancak onun sıkılaştırıcı etkileri, göz altları torbaları ve şişkinlikleri konusunda oldukça etkili olabiliyor. Zira bu bölgede cilt çok incedir ve alttaki kılcal damarlar genellikle torba ve şişkinliklerin sebebidirler. Bu bölgeye bir bez ile buz uyguladığınızda kılcal damarların büzüşmelerini sağlayabilir ve bilhassa çok yorulduğunuz günlerde göz altı morluklarına da engel olabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün uygulamanız uzun vadede torbalardan bir nebze kurtulmanıza imkan tanıyacaktır.

Ayrıca sivilcelerin de soğuktan nefret ettiklerini, bu nedenle doğrudan sivilcenin üzerine bir bez ile buz uygulaması yaptığınızda güzel sonuçlar alacağınızı belirtelim. Bilhassa ergenlik sivilcelerinden çok rahatsız olan gençler, günde bir kaç defa bu uygulamayı yaparak aknelerinin büyük kısmının en azından boyut olarak küçülmesini sağlayabilirler.

Peeling yapmayı sevenler ise salatalığı blenderdan geçirdikten sonra az bir miktar su ile karıştırabilir, buz kabına dökerek dondurabilirler. Bu karışım donduktan sonra onu peeling için kullanabilirsiniz. Salatalığın dirileştirici etkisi hem peeling yapacaktır hem de cildin beslenmesine yardımcı olacaktır. Yapay peeling ürünleri yerine doğal malzemeler kullanmak sağlığınız için de önemli.

Yaz aylarında oluşan güneş yanıklarına da yine bir bez içerisinde buz uygulaması yaparak buradaki hücrelerin ferahlamasını sağlayabilirsiniz ancak çok uzun süre buz tutmayın çünkü fazla soğuk da hücrelere zarar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.