Burun estetiği hakkında en çok sorulan sorular

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR

Yayın Tarihi25 Mayıs 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Burun estetiği nedir?

Kişisel olarak hoşa gitmeyen burun şeklinin cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine burun estetiği denir. Amaç daha güzel bir burna sahip olmaktır ancak burnun asıl işlevi olan nefes alma fonksiyonunun korunması hatta daha iyi hale getirilmesi gerekir. Çünkü vücudun en temel ihtiyacı olan oksijeni taşıyan temiz hava burun yoluyla girerek akciğerlere ulaşır. Hava burunda süzülür, nemlendirilir ve ısıtılır. Dolayısı ile vücuda sağlıklı oksijen girebilmesi için sağlıklı bir burun gerekir.

Burun estetiği kime yapılır?

Doğuştan yada kaza sonucu burun şekli, kişiyi rahatsız edecek düzeyde bozuk olan kişilere burun estetiği operasyonu yapılır. Çok aşırı bir şekil ve fonksiyon bozukluğu olmadığı sürece 18 yaşını doldurmuş kişilere ameliyat yapıyoruz. Çünkü yüz gelişiminin tamamlanması bu yaşlarda oluyor. Çok ileri yaşlarda veya kronik bir rahatsızlığı olan kişilere de tavsiye etmiyoruz.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatında iki teknik vardır. Açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği teknikleri.

Adı üstünde kapalı teknikte burnu tam olarak açmayız. Daha az sorunlu burunlarda bu teknik tercih edilir. Açık teknikte ise burun üst derisi tamamen kaldırılır. Tüm dokular açığa çıkarılarak düzeltme uygulanır. Çok sorunlu burunlarda bu tekniği kullanmak şarttır. Kapalıya göre tek dezavantajı burunla üst dudağın birleştiği bölgede küçük, gözle neredeyse görünmeyen bir kesi izi kalmasıdır.

Burun estetiği ameliyatını kim yapar?

Burun daha önce de bahsettiğimiz gibi hem şekil hem de fonksiyon görevi olan bir organımızdır. Eğer burnun sadece nefes alma fonksiyonu bozuksa bu sorun kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilir. Zaten ona burun estetiği denmez. Ama sorun şekil bozukluğu ise yapılması gereken burun estetiği ameliyatını estetik ve plastik cerrahi uzmanı yapar.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nasıl geçer?

Bu süreç kişiden kişiye değişir. Burun ameliyatı pek sıkıntılı bir ameliyat olmamakla birlikte bir kaç gün bazı önlemler almak gerekir. Örneğin kanama olmaması için ağır kaldırma, spor gibi faaliyetlerden uzak durmak gerekir. Diğer bir şikayet ağrıdır. Bu da kişisel ağrı eşiği ile ilişkilidir. Çoğunlukla günlük ağrı kesicilere cevap vermeyen bir ağrı olmaz. Eskiden çok görülen bir şikayet olan yüzde morarma hele ki ilk burun estetiği ameliyatı ise artık pek görülmüyor. Çünkü gerek ameliyat sırasında uyguladığımız ilaçlar gerekse gelişen cerrahi teknikler bu soruna büyük ölçüde çözüm buldu. 1 hafta kadar tampon ve burun üstü destek ateli kullanmak gerekiyor. Bu süreçte buz uygulaması çok faydalı. Doktorunuzun tavsiyelerine uymak size çok rahat bir burun estetiği sonrası sağlar.

Doğal burun estetiği ne demek?

Artık devir doğallık devri. Yediğimizden giydiğimize kadar her şeyde doğallık arıyoruz. Burun estetiğinde doğallık ise görünüm olarak sırıtmayan bir görüntü elde etmektir. Yaradılıştan herkesin bir yüz ve burun yapısı vardır. Bazen yüz-burun oranı dengesiz olur. İşte doğal burun estetiği dediğimiz şey bu oranı dengelemektir. Yeni tanıştığınız insanlar burnunuza estetik yaptırdığınızı anlamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.