Bulgurlu Börek Nasıl Yapılır Tarifi

BULGURLU BÖREK NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi26 Mart 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Bulgurlu börek, hem içerisindeki malzemelerin biraz değiştirilebilir olması ve malzemelerin birbirine uyumu, hem de pek çok diğer böreğe göre daha az maliyetli olması sebebiyle tercih edebileceğiniz hamur işi seçenekleri arasında yer alıyor. Hem aileniz hem de misafirleriniz için oldukça lezzetli bir tercih olacağını düşündüğüm bulgurlu börek, aynı zamanda soğukken de yenilebiliyor ve yanına koyacağınız bir çay tek başına yeterli olacaktır. Bulgurlu börek tarifimiz sayesinde size bu yemeği olabildiğince sade bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Ancak beğenmediğiniz malzemeleri sevdiğiniz şeylerle değiştirebileceğinizi de unutmayın.

Bulgurlu Börek Malzemeleri

  • Bulgur
  • Un
  • Su
  • Tuz
  • Soğan
  • Yumurta
  • Sıvı yağ
  • Pul biber
  • Kimyon

Bulgurlu Börek Tarifi

Bulgurlu böreğimizi yapmaya başlarken ilk olarak soğanlarımızı doğruyoruz ve bir tencerede yağda hafifçe kavurarak devam ediyoruz. Soğanlarımız biraz pembeleştiğinde bulgurumuzu, tuzumuzu, pul biberimizi ve kimyonumuzu da karışıma ekliyor, bir kaç tur kavurarak tenerede çevirdikten sonra üzerine pilav yapar gibi suyumuzu ekliyoruz. Suyumuzu ekledikten sonra bulgurumuzu pişiriyor ve ardından tenceremizin kapağının altına bir bez koyarak demlenmesini bekliyoruz.

Tabii ki bulgurumuz demlenirken bizim de hamurumuzu hazırlamamız gerekiyor. Bir kilo kadar unun içerisine elli gram kadar tuz koyduktan sonra biraz su ekleyerek yoğurmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu aşamada biraz yoğurt da koyarak hamuru şekillendirebilirsiniz. Hamurumuz hazır olduktan sonra onu on santimetrelik boylara sahip hamur bezeleri haline getiriyoruz ve ardından oklavamızı kullanarak güzelce açıyoruz. Kaç kat istiyorsanız ona göre 3’ten 5’e kadar farklı yufkalar hazırlayabilirsiniz. Elbette isteyenler mandıralarda bulacakları hazır yufkaları da kullanabilir, böylece hamur hazırlama derdinden kurtulabilirler.

Hazırladığımız yufkamızı hafifçe yağladığımız fırın tepsimizin içerisine yayıyoruz ve ardından harç malzemelerimizi bu ilk katın üzerine sürüyoruz. Ardından ikinci kat hamurumuzu yerleştiriyor, onun üzerine de harcımızdan döküyoruz. Elimizdeki hamurlar bitene kadar bu işlemi devam ettirebiliriz. Her şey tamam olduğunda ve son kat atıldığında, artık en üst kata yumurtamızı sürebilir ve böreğimiz pişene kadar onu fırına atabiliriz.

Dileyenler bu tarifin içerisindeki harca biraz mantar da ekleyebilir, böylece biraz daha farklı bir lezzet de yakalabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.