Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

BULGUR PİLAVI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi08 Mart 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Bulgur pilavı bazen pirinç pilavından sıkılanlar için büyük bir çare olabiliyor ve aynı zamanda pirinç kadar kilo yapmaması nedeniyle bilhassa kadınlar için güzel bir yemek haline geliyor. Yapması oldukça kolay olan ve yemesi de o kadar lezzetli olan bulgur pilavının çok ekonomik bir yemek olduğunu da söylemek gerek. Bu nedenle sanıyoruz ki pirinç pilavının yerine bir alternatif arayan ancak bulgur pilavı yapmamış olan okuyucularımız tarifimizi seveceklerdir.

Bulgur pilavı malzemeleri

  • Pilavlık bulgur (iki su bardağı)
  • Domates (iki adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Margarin (iki yemek kaşığı)
  • Yeşil biber (iki adet)
  • Tuz
  • Su (dört su bardağı)

Bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavımızı yapmaya başlarken ilk olarak soğanlarımızı güzelce yıkamalı ve soymalıyız. Daha sonra olabildiğince ince bir şekilde onları doğruyor ve ardından margarinimizi tenceremizde güzelce eritiyor ve biraz daha ısıtıyoruz. Margarin yeterince ısındığında doğradığımız soğanlarımızı tencere içerisine katabilir ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavurabiliriz. Soğanların pembeleşmesinden hemen önce ince ince doğradığımız yeşil biberlerimizi ve kabuklarını soyarak doğradığımız domateslerimizi de içerisine ekleyebilir ve  çok kısa bir süre daha kavurabiliriz.

Margarin ve soğanlar hazırlanırken bir yandan da bulgurlarımızı ayıklamayı ve ardından hızlı akan bir su altında yıkamayı unutmuyoruz. Zira aynı pirinçte olduğu gibi bulgurda da istenmeyen nesneler ve taşlar olabiliyor yahut ürünü ağırlaştırmak isteyen satıcılar ufak kum ve taş parçaları ile karıştırabiliyorlar.

Bulgurlarımızı yıkadıysak onları da tencere içerisine dökme zamanımız geldi. Aşağı yukarı bir tatlı kaşığı kadar tuzumuzu da yemeğin içerisine ekledikten sonra tuzun iyice karışması için malzemeleri hızlı ve düzgün bir şekilde karıştırıyoruz. Ardından önceden hazırladığımız dört bardak suyumuzu da tencere içerisine ekliyor ve bulguru pişmeye bırakıyoruz.

Bulgurlarımız pişerken bir süre sonra koyduğumuz bütün suyu çekeceklerdir ve bu gerçekleştiğinde artık tencereyi ateşten alabiliriz demektir. Tencereden aldığımız bulguru hemen misafirlerinize servis etmemenizi öneriyorum. İlk olarak tencere ile kapağı arasına bir bez koyduktan sonra kapağı kapatır, ardından da on beş dakika demlenmeye bırakırsanız bulgur pilavınız çok daha tok bir tada sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.