Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gerekenler

BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANMAMASI GEREKENLER

Yayın Tarihi26 Haziran 2017 | BESLENME

Bulaşık makineleri modern yaşamda işlerimizi oldukça kolaylaştırıyorlar ancak maalesef bu cihazları her şeyi yıkamak için kullandığımız halde bundan kaçınmamız gereken anlar da var. Çünkü bazı mutfak gereçlerinin elde yıkanmaları gerekiyor ve makinede yıkanmaları onlara ciddi zararlar verebiliyor. Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler hakkında bildiklerimizi size aktarmaya çalışalım.

Öncelikle tahta kaşıklar, spatulalar ve kesme tahtaları kesinlikle bulaşık makinelerinden uzak tutulmalılar. Ayrıca son dönemlerde ortaya çıkan ahşap kaşık, çatal, tabak, kase modasından dolayı bu ürünleri de içine katmak mümkün. Kısacası içerisinde ahşap olan şeyleri makineye koymaktan imtina ediyoruz. Tahta ürünler hem makinede kolayca bozuluyor, soluyor ve parçalanıyor, hem de içlerinde bakteri birikimine sebep oluyorlar. Ayrıca kopan parçaların makinenizin bir yerlerini tıkama ihtimali de her zaman mevcut.

Yumuşak plastikten hazırlanmış olan mutfak kapları da bulaşık makinelerinden uzak tutulmalılar. Zira her ne kadar sert plastik kaplar makinenin sıcak suyuna dayanabilseler bile, yumuşak plastikler ısı altında şekil kaybına uğruyor, bunun yanında içlerindeki kanserojen maddeleri dışarı salmaya başlıyorlar. Dolayısıyla bulaşık makineleri yerine bu tip yumuşak kapları elde soğuk suyla yıkamak çok daha avantajlı.

Son zamanlarda etin dökme tavalarda pişirilmesi gerektiği herkes tarafından bilinir hale geldi ancak bu ürünlerin üzerindeki özel bakım kaplaması makinede zarar görüyor ve ayrıca tava düzgün bir şekilde kurutulmadığında oksitlenme de kaçınılmaz oluyor. Bundan kaçınabilmek için dökme tava ve tencerelerinizi kesinlikle elde yıkamalısınız ve kurulamasına da özen göstermelisiniz. Hatta bu tavaların bakım periyotlarını da kaçırmayın ve yeniden kaplanmalarını sağlayın.

Granit ve teflon tavalar da kesinlikle bulaşık makinesinde yıkanmamalılar. Bazı üreticiler bu ürünleri makineye uygun şekilde üretiyor ve bunu notlarında belirtiyorlar ancak pek çok üründe bu pek de mantıklı değil. Özellikle ucuza satılan çin malı yapışmaz tava ve tencereler, makine içerisinde sıcağı yedikleri anda yapışmazlık özelliklerini kaybedebiliyorlar.

Kristal bardaklar, porselenler ve ayrıca bıçaklar da makineye pek uygun sayılmazlar. Kristal ve porselenler makine içerisinde hasar görüp parlaklıklarını kaybederlerken, bıçaklar ise köreliyorlar. Her ne kadar bıçakları bilemek kolay olsa da kristal ve porselenleri yeniden parlatmak o kadar kolay sayılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.