Buhara Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

BUHARA PİLAVI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi08 Temmuz 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Buhara pilavının en büyük özelliği çok sayıda baharat ile hazırlanıyor olması ve bazı yerlerde bunun yedi adet baharat olduğu belirtiliyor. Lakin genellikle başka baharatlı pilavlar ile karıştırılan bu pilav, esasında kendine özgü bir tarif ancak yüzyıllar içerisinde artık tarifler birbirine karışmış ve bu nedenle biraz değişim göstermiş. Dolayısıyla buhara pilavı nasıl yapılır tarifimiz birazcık ortaya karışık bir şey olacak. Dilerseniz hemen malzemelerimiz ve ardından da tarifimiz ile devam edelim.

Buhara Pilavı Malzemeleri

  • Kuzu eti (beş yüz gram)
  • Havuç (bir adet)
  • Pirinç (bir buçuk su bardağı, baldo)
  • Baharatlar (toplam bir buçuk tatlı kaşığı, karabiber, muskat, karanfil, yenibahar, zencefil, tarçın ve kimyon karışımı olmalı)
  • Soğan (bir adet)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Sıvı yağ (bir yemek kaşığı)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)

Buhara Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

Pilavımızı yapmaya başlarken ilk olarak etlerimizi kuşbaşından birazcık daha büyük olacak şekilde doğruyor, yağlarını kenara ayırıyor ve tavada yağları erittikten sonra etleri bu yağ içerisinde kavurarak devam ediyoruz. Etlerimiz bu yağ içerisinde yirmi dakika kadar kavrulduktan sonra tuzunu ekliyor, ardından da yarım su bardağı kadar sıcak suyu ekliyor ve kapağını kapattıktan sonra suyunu çekene kadar pişirerek devam ediyoruz.

Şimdi soğanlarımızı yemeklik olacak şekilde doğruyor, havuçları da olabildiğince ufak şekilde doğruyoruz. Soğanlarımızı sıvı yağda bir kaç dakika soteledikten sonra içerisine tereyağımızı da ekliyor, havuçları da kattıktan sonra soteleyerek ilerliyoruz. Havuçlarımız biraz yumuşak bir hal aldıklarında pirinçlerimizi de ekliyor, bir kaç dakika kavurmaya devam ediyoruz.

Şimdi bu karışımın içerisine tuz ve baharatları da ekliyor, 1’e 1.5 olacak şekilde kaynar suyu da ekliyoruz. Yemeğimizin suyu tamamen çekilene kadar kısık ateşte kapağı kapalı şekilde pişirme işlemini sürdürüyoruz. Suyu tamamen çekildikten sonra altını kapatıyor, üzerini kağıt havlu ile kapattıktan sonra kapağını da kapatarak yemeğimizi demlenmesi için on beş dakika kadar bekletiyoruz.

Yemeğimiz dinlendiği zaman derin ve tercihen yuvarlak bir kabın dibini birazcık ıslatıyor, içine kuzu etlerimizi yerleştiriyor, ardından da pilavımızı güzelce sıkıştırarak ekliyoruz. Servis sırasında bu kabı ters çevirerek güzel yuvarlak bir pilavı büyük servis tabağımıza çıkartmış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.