Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

BROKOLİ ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Brokoli kış aylarının en sevilen sebzeleri arasında yer alıyor ancak bazıları onu buzlukta saklayarak yılın diğer dönemlerinde de tüketmeyi seviyorlar. Lakin brokoli çorbası pek kimsenin bildiği bir lezzet değil çünkü bu güzel ürünün genellikle üstüne bol limon sıkılan bir salatası hazırlanıyor veya salata benzeri yemeklerde kullanılıyor. Brokoli çorbası nasıl yapılır tarifimizle daha önce sofranıza koymadığınıza emin olduğumuz güzel bir yemeği sizlere aktarmaya çalışacağız. Lakin unutmayın ki içerisine sevdiğiniz bazı diğer sebzeleri de koyabilir ve böylece daha kendinize has bir lezzet de elde edebilirsiniz.

Brokoli Çorbası Malzemeleri

  • Brokoli (dört yüz gram)
  • Et suyu (beş su bardağı, tavuk da olur kırmızı et de)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Karabiber (yarım çay kaşığı)
  • Un (bir yemek kaşığı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)

Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

Brokoli çorbamızı yapmaya başlarken elbette ilk olarak onları güzel bir şekilde suyun altında yıkıyoruz ancak çok hırpalamadan bunu yapmalı çünkü brokoli oldukça kolay bir şekilde dağılan bir sebze. Yıkamış olduğumuz brokolilerimizi suya atıyoruz ve yaklaşık olarak beş dakika boyunca haşlıyoruz. Haşladıktan sonra süzgeç ile suyunu bir kenara ayırırsanız daha sonra başka yemek ve çorbalarınızda bu güzel lezzetli ve besleyici suyu da kullanabilirsiniz. Haşlanmış olan brokolilerimizi buzlu bir su içerisine atıyor ve beş dakika da bu suyun içerisinde bekletiyoruz. Bu sayede hem rengi bozulmayacak hem de besin değerleri bitkinin içinde kalacak.

Şimdi derin bir tencere içerisinde tereyağımızı eritiyor, içerisine unumuzu ekliyor ve unumuz biraz renk alana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Kavrulmuş olan unumuzun içerisine sıcak et suyumuzu yavaş bir şekilde ekliyor, ekleme sırasında devamlı karıştırarak topak topak olmasını engelliyoruz. En sonunda haşladığımız brokolilerimizi, karabiberimizi ve tuzumuzu da karışıma ekliyor, ardından on beş dakika boyunca kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz.

Yemeğimiz piştikten sonra onu bir blendera alıyor ve pürüzsüz hale gelene kadar blenderı çalıştırıyoruz. Yeniden tenceremize aktardığımız çorbamızı misafirlerimize sunana kadar soğumaması için arada bir ısıtabilir ve daha sıcak sıcak servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.