Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Olur

BOYUN FITIĞI NEDİR, NASIL OLUR?

Boyun fıtığı maalesef hareketsiz bir şekilde yaşadığımız bu modern zamanlarda, insanların karşılaştığı en önemli rahatsızlıklar arasında yer alıyor ve bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlar da onun ortaya çıkmasını iyice kolay hale getiriyorlar. Boyun fıtığı nedir, nasıl olur diyenler için ona dair tüm temel bilgileri bir araya getirdik.

Boyun fıtığı aslında bel fıtığı gibi omurların disklerinde ortaya çıkan bir problemdir ve bu durum kendisini farklı şekillerde ortaya koyabilir. İnsan boynunda 7 tane omur bulunur ve bu omurların aralarında da diskler yer almaktadır. Hem ilerleyen yaş ile birlikte hem de yanlış alışkanlıklar sebebiyle bu diskler kireçlenmeye başlayarak ağrılar yaratmaya başlarlar. Lakin bu noktada problem henüz bir fıtık halini almamıştır ve sadece ağrıya sebep olur.

Bir süre sonra bu disklerin arasındaki su oranı düşer, su düştüğü zaman kayganlaştırıcı bir madde kalmadığı için diskler işlevlerini sürdürmekte zorlanırlar. Bir süre sonra diskin kendisi de bozulmaya başlar ve yırtılır. İşte bu yırtıklar fazla ilerledikleri zaman, diskin içerisinde bulunan dokular dışarı çıkarlar ve daha sonra sinirlere ve omuriliğe baskı yapmaya başlarlar. Boyun fıtığı olarak adlandırılan nokta burasıdır çünkü artık belirtiler ciddi rahatsızlık verecek boyuta gelmişlerdir.

Kollara giden sinirlerin baskı ve uyarım altında kalmaları, sadece boyunda değil, aynı zamanda omuzlarda, kollarda ve ellerde karıncalanma, uyuşma ve güç kaybı gibi problemler doğurmaya başlar. Hatta bazı ciddi vakalarda bacakların bile boyundaki fıtıktan etkilenebildikleri görülmektedir.

Boyun fıtığı herkeste ortaya çıkabilir ancak bilhassa sürekli tekrarlayan boyun ve kafa hareketleri yapanlarda, şoförlerde, masabaşı iş yapanlarda ve boynunu sürekli olarak aşağı bakar pozisyonda tutanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle düzenli olarak spor ve egzersizler yapmak, boyun bölgesini hareketli tutmak, bu problemin üstesinden gelinmesi için gereklidir.

Boyun fıtığının tedavisinde hemen cerrahi yöntemlere başvurulmaz ve ilk olarak ilaç tedavileri, fizyoterapi ile sonuç alınmaya çalışılır. Hafif vakalarda bu durum genellikle hastalığa çare olur ancak diğer uygulamalardan sonuç alamayanlar için cerrahi yöntemler de bir çözüm olmaktadırlar. Bilhassa artık kollarında güç kalmamış olanlar için cerrahi yöntemler sinirler üzerindeki baskıyı kaldırmak için önemli olmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.