Botoks Ne İşe Yarar

BOTOKS NE İŞE YARAR?

Yıllar ilerledikçe yüzümüzdeki kırışıkların giderek artış gösterdiği, özellikle de yüz kaslarımızı çok kullanıyorsak bu bölgelerde uzun çizgilerin ortaya çıktığı bir gerçek. Geçmiş senelerde pek çok kişi cilt gerdirme operasyonlarından faydalanarak bu kırışıkların üstesinden geliyordu ancak botoks uygulamasının keşfedilmesiyle birlikte kırışıklardan kurtulmak biraz daha kolay bir hale geldi. Botoks ne işe yarar diyenler için bu operasyonun detaylarına değinmeye karar verdik.

Botoks esasen botulinum toksin adı verilen bir yılan zehri varyasyonudur ve bu zehrin en önemli özelliği bulunduğu bölgedeki kasların hareketlerinde geçici bir felç yaratabilmesidir. Bu felç dönemi altı ay kadar sürebilmektedir ve geçmişte çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmıştır. Zehrin etkisi geçtiğinde ise kaslar normal fonksiyonlarını sürdürmekte ve herhangi bir kalıcı zarar görülmemektedir.

Bu uygulama sayesinde, çok fazla kırışık olan bölgelerdeki kaslar bir süreliğine felç ediliyorlar ve böylelikle bu bölgelerdeki kırışıkların ortadan kalkması sağlanıyor. Hareket edemeyen ince kaslar sayesinde kırışıkların olduğu bölgede hem deri kendini onarma imkanı buluyor hem de yüz hareketleri sırasında bu bölgelerdeki kırışıklar üzerine daha fazla baskı gelmesi de engelleniyor. Pek çok kişinin botoks sonrasında yüz ifadesini kaybettiğini söylemesi de bu yüzdendir ancak doğru yapılmış bir botoks uygulamasında bu derecede bir ifade kaybı gerçekleşmemektedir. Ancak çok fazla noktaya çok fazla enjeksiyonda bulunmak maalesef altı aylığına yüzdeki kasları felç ederek ifadelere engel olacaktır.

Botoks uygulaması bir enjektör ve iğne vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir ancak operasyon sırasında hissedilen hafif bir batma hissi haricinde ciddi bir yan etki bulunmamaktadır. Bu batma hissi ise kısa bir sürede ortadan kalkmaktadır. Bazı vakalarda operasyon sonrasında kızarma gibi ufak yan etkiler ortaya çıkabilmekte ancak bunlar bir kaç saat içerisinde ortadan kalkmaktadırlar.

Uygulama 18 yaştan 65 yaşa kadar geniş bir skala üzerinde uygulanabiliyor ancak hamile olanlarda ve emzirenlerde pek önerilmediğini belirtmek gerek. Ayrıca çok erken yaşlarda uygulanması da doğru kas gelişimi için pek tavsiye edilmiyor. Botoksun en kötü yanı ise uygulamanın ardından beş ila altı ay arasında tekrarlanmasının gerekliliği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.