Botoks Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

BOTOKS HAKKINDA TÜM BİLMENİZ GEREKENLER

Yayın Tarihi03 Ağustos 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Botoks, kozmetik olarak özellikle yüzdeki kırışıklıkları gidermek amacıyla kullanılan ve bununla tüm toplumlar tarafından tanınan bir kimyasalın jenerik adıdır. Clostridium botulinum olarak bilinen bir bakteri tarafından üretilen ve botulinum toksini diye bilinen nörotksindir. Yani uygulandığı bölgelerdeki kasların sinirlerini geçici olarak felç ederek etki gösterir. Adı da botulinum toksini terimlerinin ilk hecelerinin birleşiminden almıştır. (bo-toks)

Botoks, ilk olarak gözde şaşılığın giderilmesinde kullanılmış, daha sonra boyun eğriliği, tetanoz gibi hastalıklarda denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Yüzdeki kırışıklıkları giderdiği farkedilince meşhur olmuş ve neredeyse günlük kullanılan kozmetik araçlar kategorisine girmiştir. Günümüzde botoks en çok yüz kırışıklıklarını gidermede kullanılmasına rağmen, başlangıçtaki endikasyonları olan, şaşılık, boyun eğriliği, karpal tünel sendromu, hatta terleme tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı migren türlerinde ağrıyı geçirdiği de bildirilmektedir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks, çok ince iğne uçları ile kırışıklık olan bölgedeki kaslara direk uygulanır ve bu kasların kasılmasının engellenerek kırışıklıkların düzleştirilmesi amaçlanır. Uygulandıktan 3-4 gün sonra etkisi görülmeye başlar. Maksimum etki 1 hafta sonra ortaya çıkar. Etkisi ilk uygulamada 4 ay sürer. Dolayısı ile ilk 2-3 uygulama 4 ayda bir yapılmalıdır. Düzenli kullanımda bu süre 6 aya kadar uzayabilir. En çok yapıldığı bölgeler, kaz ayağı diye tabir edilen her iki göz kenarındaki gülme çizgileri, kaşlar arasındaki kaş çatma çizgileri ve alındaki enine çizgilerdir.

Botoksa Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?

Yüzdeki kırışıklıklar ortalama olarak 25-30 yaş civarında başladığı için botoksa da bu yaşlarda başlamak gerekir. Bazen genetik olarak daha erken yada daha geç başlayan kırışıklıklarda ona göre karar verilir. 18 yaşını bitirmiş kişilere yapılması uygun olur. Daha önce tıbbi bir gereklilik yoksa yapılmaz. Kırışıklıklar derinleşmeden, yani deri bu kırışıklıklar yüzünden kırılmadan yapılırsa daha uygun olur. Çünkü botoks deri çatlaklarını ve yapısal kırıklarını gidermez.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoksun etkisi geçici olduğu için yan etkileri de geçicidir. En önemli yan etkisi göz kapağında düşmedir. Biz botoksu uyguladıktan sonra bazı tavsiyelerde bulunuruz. Bunlar başın 12 saat boyunca öne eğilmemesi, kesinlikle uygulama bölgesinin ovuşturulmaması, hamam, saunaya 1-2 gün girilmemesi gibi. Bütün bu önlemlere rağmen çok nadir olmakla birlikte göz kapağında düşme yinede olabilir. Geçici olması kişiyi rahatlatır. 1-2 tıbbi tedavi ile birkaç haftada düzelir. Diğer yan etkiler yüzeyel morluk ve uygulama bölgesinde kızarmadır. Bunlar bir kaç günde kendiliğinden geçer.

Botoks Fiyatları

Gerek toplumdaki gelir düzeyinin artması gerekse teknoloji ilerledikçe ve talep arttıkça düşen botoks fiyatları pek çok kişinin botoksu yaptırmasına imkan tanımıştır. Heleki sonuçların yüz güldürücü olması sayesinde giderek daha çok kişi botoks ile kırışıklıklarından kurtulmaya başladı.

www.defneerkara.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.