Boşanmalı Mıyım Kararsızlığı

BOŞANMALI MIYIM KARARSIZLIĞI

Boşanmalı mıyım kararsızlığı maalesef boşanma düşüncesine kendisini kaptırmış olan ancak bunu henüz itiraf edememiş olanlarda sıklıkla görülüyor ve kadınlar yahut erkekler mevcut durumun düzelme ihtimali olup olmadığını düşünüp duruyorlar. Zira boşanma kararı çok kolay verilen bir karar değil ve bazıları boşandıktan sonra mutlu olurken, bazıları ise daha da büyük bir mutsuzluğun içine düşüyor.

Öncelikle boşanmayı doğrudan gerektiren aile içi şiddet gibi durumları bir kenara koyduğumuzda, eşinizle aranızdaki ilişkinin hangi sebeplerden bozulduğunu analiz etmeniz gerekiyor. Kendimize genelde suç bulmuyoruz ancak sizin de bu gidişattan sorumlu olmanız çok muhtemel. İlk olarak kendinizle yüzleşmeniz gerekiyor ve ilişkinizde neyi hatalı yaptığınızı sorgulamanız lazım. Tabii ki genelde kötüye giden ilişkilerde her iki tarafın da yaptığı belli başlı hatalar mevcuttur ve kendimizden başlayarak bu bütüne yol almamız lazım.

Pek çok evlilik aslında boşanma değil evlilik terapisi ile kurtulabilecek durumdadır ancak çiftler terapilerin akıl hastalıkları için olduğunu düşünerek kendilerine bunu yediremezler. Halbuki yaşanan problemlere karşı neler yapılabileceğini terapistiniz sizin kendinizin bulmasına yardımcı olmaktadır ve aslında nasihatten ziyade kendi kendinize cevap vermenize yardımcı olmaktadır. Eğer şiddet gibi durumlar haricinde anlaşmazlıklardan dolayı evliliğiniz sonlanmaya doğru gidiyorsa, öncelikle evlilik terapistlerini değerlendirmelisiniz.

Lakin terapiler sonucunda bir sonuç alamadıysanız veya aşağıdaki koşullara sahipseniz gerçekten boşanmalı mıyım sorusuna evet cevabını vermeye başlayabilirsiniz.

  • Cinsellik artık ilişkinizde yok denecek kadar az mı?
  • Çözümler için sadece siz mi çaba gösteriyorsunuz?
  • Herşeyi içinize atmaya mı başladınız?
  • Evliliğinizde negatif yanlar pozitiflerden daha fazla mı?
  • Eşiniz olmadan bir hayatı artık mümkün görüyor musunuz?

Eğer bu soruların hepsine evet cevabını veriyorsanız evliliğinizin en temel öğeleri zaten sarsılmış demektir ve boşanmayı aklınıza koyabilirsiniz. Pek çok kişi boşanmayı isteyen taraf olmayı kendine yediremiyor ve bazen de boşanma sonrası hayattan çok korkuyor. Halbuki boşanmayı istemek bir suç değil ve eşinizin sizin için uygun olmadığının bir işareti. Boşandıktan sonra korku yaşamanın da gereği yok çünkü evlenene kadar eşiniz yoktu ve yine de o zamana kadar gayet güzel idare ettiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.