Boşanmak İstiyorum Nereye Başvurmalıyım

BOŞANMAK İSTİYORUM, NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Boşanmak medeni kanun ile evli olan çiftlere sunulmuş olan imkanlar arasında ve her bireyin evliliğini yasal olarak sonlandırma hakkı mevcut. Ancak boşanmak istiyorum, nereye başvurmalıyım diyen kişiler genellikle bu işi nasıl yapabileceklerine dair bir karmaşa içerisinde olabiliyorlar. Dolayısıyla boşanmaya karar verdiğinizde hangi adımları takip edebileceğinize dair sizler için gerekli bilgileri bir araya getirdik.

Öncelikle başvuru makamlarının bazı koşullara göre değişim gösterdiklerini belirtelim. Eğer eşinizle 6 aydan uzun süredir birlikte yaşıyor ve bu şekilde boşanmak istiyorsanız, ikametgahınızın dahil olduğu yerdeki aile mahkemesine başvurmanız gerekiyor. Bunun için kullanılacak olan boşanma dilekçelerini internette görebilirsiniz. Eğer eşler 6 aydan uzun süredir resmi olarak farklı yerlerde ikamet ediyorlarsa, boşanma davası davalının bulunduğu yerde açılmalı. Bu konuya çok dikkat etmek gerekiyor çünkü aksi taktirde boşanma davası reddedilebiliyor ve reddedilen bir boşanma davasının ardından 3 yıl boyunca yeni bir dava açmak mümkün olmuyor.

Pek çok diğer mahkeme işinin aksine boşanma davalarında bir avukata da ihtiyaç yok. Eğer çiftler boşanmaya dair tüm detaylar üzerinde anlaşmışlarsa ve ikisinin de ekstra bir talebi yoksa avukat olmadan da süreci devam ettirmek mümkün olacaktır. Ancak tarafların anlaşmazlığa düştükleri çok sayıda konu varsa, mahkemeyi gerekli duruma ikna edebilmek için bir avukatın varlığı çok daha iyi olacaktır. Zira mahkemelerde gerekli olan bazı prosedürler sıradan bir birey için yerine getirmesi zor olabiliyorlar ve bunun yanında tüm haklarınızı aldığınızdan emin olmanız için avukatınızın deneyiminden de faydalanmanız gerekebiliyor.

Avukat ile birlikte çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi pek çok hak daha başarılı bir şekilde alınabiliyor ancak dediğimiz gibi avukata başvurma zorunluluğunuz yok. Eğer anlaşmalı bir şekilde boşanıyorsanız muhtemelen her karar üzerine anlaşmışsınız demektir ve bu yüzden mahkemede çok fazla kanıtlanması gereken şey de olmayacaktır.

Şiddet dolayısıyla açılacak olan boşanma davalarında ise elbette darp raporunuzu ve gerekli polis tutanaklarını hazırda bulundurmalısınız. Şiddeti kanıtlayamadığınız hallerde hakimin de ona göre karar vereceğini unutmamalısınız. Boşanmanın aile mahkemelerindeki süreci davanın niteliğine göre değişim gösterebiliyor ve genelde tek celsede boşanmak mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.