Boşanırken Çocuğa Nasıl Anlatılmalı

BOŞANIRKEN ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?

Boşanmak günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin maddi güçlerinin neredeyse birbirine eşitlenmesi ile birlikte çok daha yaygın bir hal aldı. Dolayısıyla bu durumdan en çok etkilenenler ise çocuklar olduğundan mağdur olan çocukları adedi de bir o kadar arttı. Yanlış anlamayın, burada mağduriyet çocuğun ailesinin boşanmış olması değil, ailelerin çocuklarına boşanma sürecinde adeta bir travma yaşatmaları. Zira pek çok kişi boşanırken çocuğa nasıl anlatılmalı sorusunun cevabını bilmediği için çocuğun bu dönemde ruhsal problemlerle boğuşmasına zemin hazırlıyor ve bunun etkileri senelerce görülüyor. Dolayısıyla boşanma kararınızı verdiğinizde sadece kendinizi düşünmek yerine biraz da çocuklarınızın bu durumu nasıl kavrayacakları ile ilgilenmeniz gerekiyor.

Çocuklar, özellikle de küçük yaşlarda, kendilerini dünyanın merkezine alırlar çünkü henüz toplumsal yapıyı tam olarak kavramış değillerdir. Dolayısıyla boşanma sürecinde yaşananların ne olduğunu tam olarak anlayamadıkları için bunun kendilerinden kaynaklandığını düşünerek suçluluk duygusuna kapılabilirler. Boşanma kararı ona anlatılırken ona kesinlikle suç yüklenmemeli ve bu kararı aşırı duygusal bir şekilde anlatmaktan çekinmeli, mantık çerçevesinde kalınmalı. Özellikle ebeveynlerden bir tanesi genellikle çocuğu doldurabilmek için gereksiz bir duygusallık içerisine girer ve bu durum çocuğun boşanmayı anlamasını zorlaştırır.

Çocuk boşanma sürecinde ailesinden bir kişinin bir daha geri dönmeyeceğini düşünmeye başlar ve onun kendisini terk ettiğini düşünür. Dolayısıyla ona boşanma anlatılırken annesini veya babasını istediği zaman görebileceği kesinlikle belirtilmeli, bu eylemlerle de desteklenmeli. Boşanma kararı tek bir ebeveyn tarafından da açıklanmamalı ve hem anne hem de baba birlikte ve kavga etmeden ayrılma kararı aldıklarını çocuğa belirtmeliler. Anlatma zamanının çocuğun rahat ve kaygısız olduğu bir zamana denk gelmesi gerektiğini de unutmayın.

Boşanma neticesinde çocuğun velayeti yüksek ihtimalle annesine verilir ancak babalar da çocuklarıyla vakit geçirme özgürlüğüne sahiptirler. Bunun tam tersi olduğunda ise anneler çocukları ile vakit geçirmekte özgürler. Her ne kadar yasal olarak durumlar farklı olsa da çocuğunuz annesi veya babası ile vakit geçirmek istediğinde onu bu isteğine kavuşturmanız, gelecekteki gelişimi için önemli. Mahkeme haftada bir güne izin vermiş olabilir ancak çocuğa otoban gişesi gibi davranmak yerine onun isteklerini göz önüne almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.