Bol Lifli Yiyecekler Listesi

BOL LİFLİ YİYECEKLER LİSTESİ

Lifli beslenme, hem kilo problemlerinden kurtulma, hem sindirim sorunlarının üstesinden gelme hem de pek çok rahatsızlığa karşı koruma sağlaması sebebiyle beslenme uzmanlarının en büyük önerileri arasında bulunuyor. Özellikle obezite ve onun sebep olduğu hastalık kaynaklarından uzak durabilmek için düşük kalori ancak bol lifli bir beslenme düzeni oluşturulmalı. Lifli gıdaların pek çoğunda bol antioksidan bulunması nedeniyle bunları bizleri inflamasyonlardan ve serbest radikallerden koruyarak hem hastalıklardan hem de yaşlanmanın etkilerinden korudukları da bir gerçek. Dolayısıyla bol lifli yiyecekler listesi ile bu hafta karşınızdayız. Sizler için ülkemizde kolayca bulabileceğiniz gıdaları listelemeyi tercih ettik.

Lif Bakımından Zengin Kuruyemişler

Fındık, ceviz, badem, yerfıstığı, antep fıstığı gibi pek çok kuruyemiş türünün içerisinde bol miktarda lif bulunuyor ancak bu ürünlerin genelde biraz yağlı olmalarından dolayı her gün bir avuçtan daha fazla tüketilmesi de uzmanlar tarafından önerilmiyor. Özellikle öğün aralarında bir şeyler yeme ihtiyacınızı gidermek için bu lifli gıdalara başvurabilirsiniz. Kuruyemişlerin bol proteinli, vitaminli ve mineraller bakımından da zengin yapısı, onları vücut için gereksinim duyulan maddelerden birisi haline getiriyor.

Lif Bakımından Zengin Baklagiller

Fasulye çeşitleri, nohut, bezelye ve mercimek gibi baklagillerin içerisinde bol miktarda lif bulunuyor ve bu lifler oldukça dengeli bir haldeler. Ayrıca protein bakımından zengin olmaları ve doyurucu olmaları da onlar hakkında dikkat çeken bir diğer unsur. Bilhassa bakır, demir, manganez gibi mineralleri biraz daha fazla tüketmesi gerekenler, baklagilleri hayatlarına sokmalılar.

Lif Bakımından Zengin Sebzeler

Turp, brüksel lahanası, kabak, bamya ve enginar gibi sebzelerin pek çoğunda hem ciddi miktarda lif, hem de bol miktarda antioksidan içerik bulunur. Dolayısıyla bu gıdaları tüketerek sindirim sisteminizi rahatlatabileceğiniz gibi aynı zamanda kalp hastalıklarından, nörolojik rahatsızlıklardan ve aynı zamanda artrit gibi eklem rahatsızlıklarından da korunabilirsiniz. Yeşil sebzelerin ayrıca iyi birer demir kaynağı olduklarını unutmamalısınız.

Lif Bakımından Zengin Meyveler

Meyveler doğal şeker içermelerinden dolayı canımız tatlı istediğinde en iyi tercihler arasında yer alıyorlar. Dolayısıyla başta hindistan cevizi, avokado, ayva, incir, böğürtlen, dut, üzüm gibi bol lifli meyvelere beslenmemizde yer vermemiz gerekiyor. Meyvelerin C vitamini ve diğer vitaminler bakımından çok zengin olmaları, günlük vitamin ihtiyacınızın da büyük kısmının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.