Boğmaca Nedir, Belirtileri Nelerdir

BOĞMACA NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boğmaca oldukça sık rastlanan bir çocuk hastalığı ve özellikle sebep olduğu öksürükler nedeniyle anne babaları korkutan rahatsızlıklardan bir tanesi. Çocuklardaki hastalık bulaşma oranları yetişkinlere göre çok daha fazla olduğundan dolayı çocuğunuzun boğmaca kapma ihtimali oldukça yüksek ve bu nedenle belirtileri de doğru tanımak gerekiyor. Boğmaca mikrobu vücuda girdikten 5-20 gün sonra ortaya çıkmaya başladığı için hastalığın kaynağını tespit etmekte zorluklar yaşanabilse de doğru bir belirti tespiti yapıldığında tedaviye erkenden başlanabilir.

Öncelikle kuru ve hafif öksürükler ile başlayan boğmaca daha sonra nezle belirtilerine de sahip olur ve bu adımdan sonra giderek şiddetlenir. Öksürüğü diğer hastalıklardan kolaylıkla ayırt edilebilen boğmacada çocuğunuz arka arkaya onlarca defa öksürecek ve boğulur gibi sesler çıkaracaktır. Öksürükler daha da ilerlediğinde ıslık veya ötme sesi gibi sesler de meydana gelecektir ve hastalık bu aşamaya gelmeden önce doktora görünmek gerekmektedir.

Hastalığın bulaşma sebepleri arasında öksürme veya konuşmalar sırasında ağızdan çıkan tükürükler yer almaktadır. Bu nedenle rahatsızlık sırasında yakın temaslardan ve özellikle diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır. Boğmacanın diğer belirtileri arasında hapşırma, burun tıkanıklığı, yemek yememe, kırgınlık, kuru öksürük ve daha sonra gelen ağır boğmaca öksürükleri vardır.

Bunun yanında boğmaca daha ağır bir duruma geldiğinde nefes almada büyük zorluklar ve morarmış dudaklar da görülebilmektedir. Çoğunlukla 3 yaş altı çocuklarda meydana gelen rahatsızlığın havadaki miktopların solunum sonucu alınmasıyla bulaştığı bilinmektedir. Yetişkinlerin hastalığı hafif geçirmesi nedeniyle farkında olmadan çocuklara da bulaştırılabilmektedir. Başlangıç döneminde belirtiler meydana gelmeden çok hızlı bir şekilde bulaşabilen boğmaca belirtilerin ardından izolasyon sağlandığı için daha az yayılmaktadır.

Boğmacanın başlangıç belirtileri soğuk algınlığına benzediği için teşhis edilmesinde zorluklar yaşanmaktadır ve ancak bir hafta sonra boğmacayı işaret eden gerçek belirtiler meydana gelmektedir. Özellikle sık sık ve derin öksürükler nedeniyle spazm meydana gelir ve bu öksürük nöbetleri ilk başlarda ağlama, korku gibi heyecan meydana getiren durumlarda meydana gelebilir.

Tedavisinde çoğunlukla antibiyotiklerden faydalanılan hastalığın vaktinde tedavi edilmemesi durumunda zatürre ve ciğerlerde zarara sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca nefes alamamaktan dolayı beyinde meydana gelebilecek çeşitli hasarlar da olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.