Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler

BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN ŞEYLER

Boğaz ağrısı maalesef üşüttüğümüz zaman karşımıza çıkan en rahatsız edici tablolardan bir tanesi çünkü beslenmeyi, hatta konuşmayı bile imkansız hale getirebiliyor. Ağrılar bazen bakterilerden kaynaklı olabiliyorlar ancak virüs temelli olduklarını görmek de mümkün.

Dolayısıyla bakterilerden kaynaklandığında antibiyotikler ile destek almak mümkünken, virüslerden kaynaklanan ağrı ve yanmalara karşı çözüm elde etmek bu şekilde mümkün değil. Oluşan bu enfeksiyonlardan kurtulmadan ağrıdan kurtulmayı da düşünmeyin. Bu nedenle boğaz ağrısına iyi gelen şeyler hususunda temel bilgileri vermeye çalıştık.

Boğaz ağrısı yaşayanlar öncelikle sigara, alkol, çay, kahve tüketimi ve havası pis ortamlarda bulunmaktan kaçınmalılar. Zira bu içecek ve ürünler boğaza daha fazla zarar veriyor ve onun iyileşmesini engelliyorlar. Havası pis, hava sirkülasyonu olmayan yerlerde bulunmak ise bakterilerin ve enfeksiyonların boğazınızda çoğalmasını kolaylaştırıyorlar. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey bol bol su içmek olmalı. Su olmadan vücudumuz enfeksiyonlar ile savaşamaz ve bol su içerek onun işini kolaylaştırabilirsiniz.

Boğazda yaşanan bu rahatsız edici hissin üstesinden gelebilmeniz için faydası dokunabilecek pastiller de eczanelerde satılıyorlar ve bazen gargaralar da mevcut oluyor. Bu ürünler boğazda uyuşturucu etki yaparak ağrı ve yanma hissini azaltıyorlar ve antiseptik oldukları için mikroplara karşı da bir miktar etkililer. Fakat tabii ki kesin bir çözüm sunmuyorlar çünkü pek çok boğaz ağrısı vakti geldiğinde geçiyor ve dışarıdan müdahale ile kısıtlı bir etki elde edilebiliyor.

Bulunulan ortamın çok kuru olmaması ancak aşırı nemli olmaması da boğaz enfeksiyonunda önemli. Bunun yanında çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda olmak da vücudun dengesini bozarak boğazdaki enfeksiyonlar yerine ortama alışmakla uğraşmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla kuru ortamlarda açıkta bir kap su bulundurarak, ayrıca ortamın sıcaklığını ayarlayarak vücudun rahat edeceği bir ortamı yaratmak gerekiyor.

Bu dönemde hiç bir şey yemek istemediğinize eminiz ancak özellikle tavuk ve tavuk suyu ile hazırlanmış çorbalar, yemekler size çok şey katacaklar. Tavuk suyunda bulunan faydası vitamin ve mineraller, hastalıkla mücadelede büyük önem taşıyor ve vücudun enerji üretimi için de oldukça faydalılar. Enerjisiz kalmak ve günlerce hasta yatmak istemiyorsanız boğazınız ağrıyor olsa bile sağlıklı besinleri günde üç defa tüketmekten kaçınmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.