Böcek Isırığına Ne Yapılır

BÖCEK ISIRIĞINA NE YAPILIR?

Yayın Tarihi18 Ekim 2016 | EĞİTİM

Böcek ısırıkları her ne kadar şehirlerde oldukça nadir rastlanan bir durum olsa da, taşrada biraz daha sık karşılaşılan bir durum. Fakat son senelerde kene ısırıkları gibi sebeplerle şehir içlerinde bile bu tip durumlarla karşılaşmak mümkün hale geldi. Dolayısıyla böcek ısırığına ne yapılır sorusunun cevabı da çok daha önem kazanmaya başladı. Sizler için bu konuda dikkat etmeniz gerekenlere bir göz attık.

Arı sokmalarında arının iğnesinin sokulan yerde kalmasından dolayı cımbızla değil, sıkarak çıkartmaya çalışın ve bunu yapamıyorsanız çok fazla zorlamadan bir sağlık kuruluşuna görünün. Fakat arı dışındaki böceklerin, bilhassa da kene gibi, iğnelerini çıkartmak yahut böceğin kendisini çıkartmak gibi çabalara girmemenizi öneriyoruz. Zira bazı iğne ve böcek tiplerinde onu çıkartmak maalesef zehrin vücuda yayılmasına sebep olabiliyor. Bu tip durumlarda doğrudan bir sağlık kuruluşuna gitmek ve gerekli kontrolleri yaptırmak daha kötü halleri engellemek için gerekli.

Eğer sağlık kuruluşuna ulaşma imkanınız zor veya yolda çok fazla vakit geçecekse, ilk olarak cilt üzerindeki enfekte olmuş bölgeyi güzelce temizlemeli, ardından buzlukta soğutulmuş bir bez ile soğutmalısınız. Elinizdeki “antihistaminik” kremleri mevcutsa kullanabilir ve ısırılan bölgenin şişmesinin, kaşınmasının önünü alabilirsiniz.

Ancak bazı böcek sokmalarında böceğin zehirli olduğunu gösteren belirtiler olacaktır. Bunlar arasında sokulan yerin haricindeki şişlikler, nefes almada zorlanma, yutkunma güçlükleri, baş dönmesi, bayılma, kalp çarpıntıları ve bulantı gibi belirtiler bulunmaktadır. Zehrin öldürücü dozda alınıp alınmadığını bilmek zor olduğu için yukarıdaki önlemleri alır almaz hemen yine sağlık kuruluşlarına ulaşmak gerekmektedir.

Pek çok insan kulaktan duyduğu bitki ve malzemeleri böcek sokmalarının üzerine sürmeye çalışır ancak şimdiye dek bu ilaçların çok ciddi faydalarına dair herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Dolayısıyla yaraya tütün basmak, sirke ve soda ile ovalamak gibi seçenekler yerine tentürdiyot, oksijenli su uygulamaları gibi daha medikal maddeleri kullanmanız yaranın enfeksiyondan temizlenmesi için başarılı sonuçlar sunacaktır.

Yaranın temizlenmesinin ardından yaşanacak geçici rahatlama bir süre sonra yerini daha ciddi semptomlara ve şişliklere, kaşınmalara ve kızarmalara bırakıyorsa, kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği düşünülebilir ve bu nedenle sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.