Böbrek Kanseri Nedir

BÖBREK KANSERİ NEDİR?

Kanser son yüzyılın en çare bulunması zor ve yaygın görülen hastalıkları arasında bulunuyor. Erken teşhis edilen vakalarda genellikle güzel sonuçlar elde edilirken, geç farkedilen ve agresif kanser tiplerine sahip olan vakalarda maalesef ölümler kaçınılmaz oluyor. Kanser genellikle akciğer, meme ve prostat kanseri ile ilişkilendiriliyor ancak böbrek kanseri de hiç sanmadığınız kadar yaygın olan kanser tipleri arasında. Dolayısıyla böbrek kanseri nedir diyenler için gerekli tüm bilgileri bir araya getirdik.

Böbrek kanserinin en büyük tetikleyicileri arasında sigara, fazla kilo ve yüksek tansiyon görülmektedir. Bu kanser tipinin kadınlarda görülme ihtimali erkeklerden daha yüksek ve bu nedenle özellikle kadınların kilolarına dikkat etmeleri, sigaraya bir son vermeleri ve ayrıca tansiyona karşı tetikte olmaları gerekiyor. Bunun yanında kimyasal korumalara sahip besinleri tüketmek, aşırı alkol tüketimi ve bulunulan ortamın sağlıksız olması da böbrek kanserinin diğer tetikleyicileri arasında yer alıyor.

Böbrek hastalıklarının pek çoğunda maalesef hastalık ileri düzeye gelene kadar herhangi bir belirti görmek imkansız ve bu nedenle kanser de hem böbrek içinde hem de dışında ilerlemeye oldukça müsait. Ancak idrardan kan gelmesi, böbrek bölgesinde yaşanan ağrılar, yüksek tansiyon, ateşlenme gibi belirtiler böbrek kanserini ortaya koyabiliyorlar.

Uzmanlar tedavi gerçekleştirilmemesi halinde bireylerin beş yıl boyunca yaşama ihtimallerinin yüzde ikiye kadar düştüğünü, ancak tedavi edilen vakalarda bunun yüzde seksen beşe çıktığını gösteriyorlar. Tabii ki bunun olup olmayacağında tümörün boyutu, keşfedilme evresi ve iyi yahut kötü huylu olup olmadığı büyük bir önem kazanmaktadır. Pek çok kriter ve tanılama uygulaması ile hastanın geleceği aşağı yukarı tespit edilebilmektedir.

Hastalığın tedavisinde ilk uygulanan şey, eğer diğer böbrek sağlamsa, tümör olan böbreğin tümden alınmasıdır. Eğer mümkünse metastazlar da çıkarılmaktadırlar. Ancak tek böbreği olmayan veya sağlıklı çalışmayan bireylerde diğer böbreğin tamamen çıkarılması mümkün olmadığından hemen kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına da geçiş yapılabilir.

Böbrek kanserinin tam sebebi tespit edilebilmiş değil ancak yazımızın başında saydığımız faktörlere ek olarak yoğun stres ve üzüntülerin kanseri tetikleyebildiği belirtiliyor. Dolayısıyla ruhsal anlamda sağlıklı bir hayat sürmeye çalışmak da kanser riskinin birazının bertaraf edilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.