Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir

BİTKİSEL PROTEİN KAYNAKLARI NELERDİR?

Yayın Tarihi03 Ekim 2016 | BESLENME

Hayvansal ürünleri tüketmeyi sevmeyenler elbette vücutlarının tüm beslenme ihtiyaçlarını bitkisel ürünlerden karşılamak zorundalar. Fakat her ne kadar pek çok gerekli gıdayı bitkilerden almak mümkün olsa da, iş proteinlere gelince hayvansal ürünlere göre bir miktar sıkıntı yaşanabiliyor. Zira vücudumuz hayvansal gıdalardan alınan proteinleri daha rahat sindirdiği için bitkilerden gelen proteinleri değerlendirmekte biraz daha kısır kalıyor. Bitkisel protein kaynakları nelerdir sorusuna bir cevap vererek bitkisel ürünlerden en yüksek protein miktarını elde etmeniz için yardımcı olmaya çalışacağız.

Baklagillerin protein deposu oldukları bir gerçek. Bilhassa soya fasulyesinin bu konuda ne kadar popüler olduğu da malumunuz. Fakat özellikle mercimek ve normal evlerimizde tükettiğimiz fasulye de bu konuda lider ürünler arasında bulunuyorlar. Lakin unutmayın, bu ürünlerdeki protein bolluğuna karşın bazı amino asitler konusunda eksikliklerin bulunması, tamamlayıcı başka ürünler tüketmenizi de gerektiriyor.

Fasulye ve mercimekte eksik kalan amino asitleri vücudunuza alabilmeniz için tek yapmanız gereken kinoayı yemeklerinizin içerisine eklemek. Son dönemlerde giderek popüler hale gelen kinoa, zengin protein içeriği sayesinde ciddi bir kaynak lakin tek başına yemek yapıldığında biraz tatsız tuzsuz kaldığından dolayı mercimek, fasulye, brokoli gibi besinleri içeren yemeklerin içerisine eklenerek daha doygun bir tat elde edilebiliyor.

Ceviz, badem, yulaf gibi ürünler ise özellikle kahvaltıda diğer malzemelerin yanına eklendiklerinde tamamlayıcı birer protein kaynağı haline geliyorlar. Bu ürünler her ne kadar ana protein kaynağı haline getirilemeseler de hayatımızda bir yer edinmeleri gerekiyor.

Ülkemiz mutfağında sıklıkla kullanılan bezelye ise pilav gibi yemeklerin içerisine olduğu kadar sulu sebze yemeklerine de eklenebiliyor ve amino asitler açısından da bir hayli bol bir yapıya sahip. Bu nedenle buzlukta bile dört mevsim saklayabileceğiniz çok miktarda bezelye, ömrünüz boyunca size güç verecektir.

Pekmezin içine katmayı sevdiğimiz tahinde de bol miktarda protein bulunuyor ve humus gibi yemeklerin içerisine de bol miktarda eklendiği için aslında yemeklerin bir parçası haline gelebiliyor. Salatalara bir sos olarak da eklenebilen ve susamın ezilmesi ile ortaya çıkan tahin, doymamış yağ asitleri bakımından ciddi bir rezerve de sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.