Bitki Çayları Nasıl İçilmeli

BİTKİ ÇAYLARI NASIL İÇİLMELİ?

Yayın Tarihi24 Kasım 2017 | BESLENME

Bitki çayları insan metabolizması için inanılmaz faydalara sahiptirler ve onları tüketenlerin pek çok rahatsızlıktan korunabildiklerini, ayrıca eksik kalan besin değerlerini de alabildiklerini biliyoruz. Lakin maalesef bitki çayları nasıl içilmeli sorusuna pek çoğumuzun doğru cevabı bulunmuyor ve bu nedenle onların faydaları yerine zararları ile baş etmek zorunda kalabiliyoruz. Zira her maddede olduğu gibi onların da yersiz ve aşırı kullanımı, bizi potansiyel riskler ile karşı karşıya bırakıyor.

Öncelikle, bitki çaylarının günde bir kaç fincandan daha fazla tüketilmemeleri gerektiğini belirtelim. Zira bitki çaylarının içerisinde bulunan etken maddeler, aşırı tüketim durumunda kendi metabolizmamıza destek olmak yerine onu engeller hale gelebiliyorlar ve bundan kaçınmak için aşırı tüketim yapmamak gerekli. Buna ek olarak, hali hazırda çeşitli ilaçlar kullananlar, bitki çaylarını tüketmeden önce doktorlarına danışmak zorundalar çünkü bazı bitki çayları ilaçların etken maddeleri ile etkileşime giriyorlar ve bu da ilacın verimliliğinin düşmesine sebep oluyor.

Bitki çaylarını çoğumuz normal çay gibi demlemeyi seviyoruz ancak aslında onları bu kadar uzun süre aşırı sıcağa maruz bırakmak, besin değerlerinin ortadan kalkmasına sebep oluyor. Böylesi bir çözüm yerine yapılması gereken şey, onları kaynar olmayan ancak hala sıcak olan su içerisinde demlemek. Eğer kapalı bardaklardan kullanırsanız sorunsuz bir şekilde bardak içinde soğumadan demlenmesini sağlayabilirsiniz. Bilhassa uzakdoğu ülkelerinde tüm çayların bir miktar su içerisinde bekletilerek demlendiğini unutmamalısınız.

Uzmanlar bitki çaylarının bilhassa 3 yaşından daha küçük çocuklara verilmemeleri gerektiğini belirtiyorlar ancak genel olarak ergenlik dönemi öncesinde bitki çaylarının içirilmesi hoş karşılanmıyor. Eğer çocuğunuzun herhangi bir rahatsızlığı sebebiyle ona bitki çayı vermek istiyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmanız çok doğru olacaktır. Bilhassa adaçayı gibi seçenekler, östrojen hormonu taklidi yapabildikleri için hormonal değişim içerisinde olan erkek çocuklarında ters etki yapma ihtimaline sahipler.

Bitki çaylarını amaçlarına göre kullanmak da çok önemli. Her bitki çayının sağladığı temel faydalar çok farklılar ve bu nedenle amacınıza uygun bir tüketim yaparsanız, aşırı tüketimden de kaçınmış olabilirsiniz. Aktarlarda yer alan satıcılar ve internette yer alan bilgiler üzerinden hangisinin hangi amaçla kullanıldığını kolayca tespit edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.