Bitki Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir

BİTKİ BAKIMINDA YAPILAN HATALAR NELERDİR?

Yayın Tarihi24 Ocak 2017 | EĞİTİM

Bir bitkinin bakımını üstlenmek herkesin en çok almak istediğini sorumluluklardan birisi ancak maalesef onlara çok iyi bakmak için bir hayli donanımlı olmak gerekiyor ve pek çok kişi kendine güvenmediği için bu güzel canlıları evine almıyor. Halbuki bitki bakımında yapılan hatalar nelerdir sorusuna cevap verdiğimizde, yapmamanız gereken herşeyi öğrenmiş olacaksınız ve bitki bakmak için tek yapmanız gereken şey belli başlı talimatları takip etmek olacak. Dolayısıyla korkunuzu yenin ve en azından bir tane bitki alarak evinizin havasını değiştirmeye başlayın.

Bitkiler diğer canlılar gibi çevresel faktörlerden ciddi anlamda etkilenirler ve bu nedenle onlara ihtiyaç duydukları şeyi sadece doğru oranda vermek gerekir. Su ise bir bitkinin can damarı olduğu için pek çok kişi bitkisini suya boğmanın güzel bir fikir olduğunu düşünür. Halbuki bitkinin ihtiyacından fazla su vermek bir süre sonra çürümesine sebep olur ve bu yüzden baktığınız bitkinin günlük su ihtiyacını iyi araştırmalı, doğru miktardan azını veya çoğunu vermemelisiniz.

Pek çok yetiştireceği bitkiyi bulunduğu konuma göre değil, kişisel zevklerine göre seçiyor ancak aslında bitkinizin bulunduğunuz iklimde yaşayabileceğinden emin olmanız gerekiyor. Bunun yanında her bitki için satılan ortak bitki toprakları yerine sizin bitkinize özel olarak hazırlanmış bir karışımı kullanmanız bitkinin sağlığı için çok önemli. Bu iki detay bitkinizin canlı ve büyük mü yoksa küçük ve solgun mu olduğunu gösterecek.

Bitkinizin bol bol beslenmeye ihtiyacı var ancak bunu elbette kendi köklerini kullanarak topraktan alıyor. Lakin pek çok kişi bitkisinin sadece ihtiyacı kadar besin aldığını sanıyor ve bu nedenle toprağı gübreye boğmaktan pek çekinmiyor. Halbuki bitkilerin toprağı tam olarak onların ihtiyacı olan gübre miktarı ve türüne sahip olmalı. Bitkinizin beklediği bir gübre türünü uygulamamanız ise beklediğiniz sonuçların alınmasına engel olacaktır.

Bitkilerinize zarar vermeyen böcekler ve sinekler onlar için faydalıdırlar. Zira bu canlılar toprağı havalandırır, dışkıları ile toprağı zenginleştirir ve diğer zararlı haşereleri bitkinizden uzak tutarlar. Dolayısıyla bitki piresi veya biti yahut diğer zararlı böcekler olmadığı sürece aşırı ilaçlama yaparak bitkinizin çevresine zarar vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.