Bisküvili Mozaik Pasta Nasıl Yapılır Tarifi

BİSKÜVİLİ MOZAİK PASTA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi03 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Mozaik pasta hem en kolay yapılabilen pastalardan olması hem de lezzetli olması nedeniyle kadınların zor anlarda sarıldıkları pasta çeşitlerinden bir tanesi. Çok az malzeme gerektirmesi, hemen yenmeye hazır hale gelmesi ve misafirleriniz tarafından beğeniyle tüketilmesi sayesinde siz de bisküvili mozaik pasta nasıl yapılır diyorsanız oldukça kolay bir şekilde tamamlayabileceğiniz tarifimizi kaçırmayın.

Bisküvili Mozaik Pasta Malzemeleri

  • Ülker ya da Eti Pötibör Bisküvi (yarım kilo)
  • Kakao (dört çorba kaşığı kadar)
  • Süt (1 su bardağı)
  • Margarin (125 gram)

Bisküvili Mozaik Pasta Tarifi

İlk olarak aldığımız potibör bisküvileri bir kapta güzelce parçalamamız gerekiyor. Her ne kadar tüm bisküvi çeşitlerini kullanabiliyor olsanız da en kolay şekilde en uygun fiyata bulunabilen bisküviler pötibör oldukları için sizlere bu ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Bisküvilerinizi toz olacak kadar kırmamalı ancak ağıza parça parça gelecek kadar da büyük tutmamalısınız. Yazımızın görselinde yer aldığı kadar büyüklükte olmaları yeterli olacaktır.

Ayrı bir kapta margarinimizi eritmeye başlıyoruz ve elimizdeki süt ve kakaoyu da katarak güzelce karıştırmaya başlıyoruz. Yağınızın güzelce eridiğinden ve bisküvileriniz ile en güzel şekilde karışacağından eminseniz hepsini bir araya getirmenin zamanı gelmiş demektir.

Tüm malzemeleri birbiri ile tamamen homojen olacak şekilde karıştırıyoruz ve bir streç filmin üzerine güzelce döküyoruz. Alüminyum folyo kullanımı da mümkün ancak streç film hem sağlamlığı hem de daha kolay şekil verilebilmesi nedeniyle tercih edilebilir. Hiçbiri elinizde yoksa temiz bir süpermarket poşetini dahi kullanabilirsiniz. Hangi şekli vereceğiniz size kalmış ancak genellikle biraz yayılmış dikdörtgen şekiller en çok tercih edilenler arasında.

Bir kaç saat buzdolabında bekledikten sonra artık pastamız tüketilmeye hazır. Üstüne serpeceğiniz hindistan cevizleriyle çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Bazı hanımların pastanın yanına dondurma koyarak servis ettiklerini de biliyoruz. Dolayısıyla siz de bir top maraş dondurmasını pastanızın yanında servis edebilirsiniz.

Her ne kadar bir kaç saatlik bekleme yeterli olsa da vakti olanlar bir gece pastayı dolapta bekletirlerse bisküvilerin çok daha yumuşak bir hale geldiğini ve daha tatlı olduğunu farkedeceklerdir. Bu şekilde tüketimi de mümkün ve yanında güzel bir çay ya da kola ile ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

2 Responses to BİSKÜVİLİ MOZAİK PASTA NASIL YAPILIR TARİFİ

  1. ismail diyor ki:

    iğrenç

  2. Genel Kültür diyor ki:

    Gün boyu bu tarifi aradım, teşekkürler. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.