Birlikte Yaşamanın Zorlukları

BİRLİKTE YAŞAMANIN ZORLUKLARI

Birlikte yaşamak hem yeni evli çiftler hem de evli olmadan yaşamaya başlayan çiftler için zaman zaman biraz zorlayıcı olabiliyor. Zira geçmişte tek bir şekilde yaşamaya alışmış olan insanlar, bir anda kendilerini ortak bir hayat içerisinde bulduklarında, bu yeni hayat tarzına alışmakta zorlanabiliyorlar ve birlikte yaşamanın zorlukları da buna tuz biber ekiyor. Halbuki bu durumu çok fazla abartmadan metanetli bir şekilde hayatı sürdürmek, bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Özellikle evlenmeden birlikte yaşamaya başlayan çiftlerin karşılaşabilecekleri en büyük sorunlardan bir tanesi, henüz birbirlerini yeterince tanımadan buna kalkışmanın yan etkileridir. Uzun süredir birlikte olan ve evlenen çiftlerde ise iki tarafın birbirine biraz daha alışkın olması işleri kolaylaştırır ama çok kısa sürede birlikte olup evlenenlerde de aynı problem baş gösterebiliyor. Partnerinizin veya eşinizin davranış kalıplarına hakim değilseniz ve hareketleri, yaşam alışkanlıkları size henüz garip geliyorsa, bir süre zorluk çekeceğiniz kesin demektir.

Yeni bir eve geçtiğinizde muhtemelen evin hiç bir yeri size samimi gelmeyecektir. Zira o evde herhangi bir yaşanmışlığınız olmadığı için kendinizi bir kaç ay boyunca afallamış hissetmeniz de mümkün olacaktır. Fakat bu nedenle hemen üzülmeyin. Aradan geçecek bir süre bu evde yeni anılar edinmenize yardımcı olacaktır ve bir süre sonra kendinizi birlikte yaşadığınız bu yeni eve alışmış bulacaksınız. Pek çok çiftin yaşadığı sorun aslında kişilerin kendilerinden değil eve yabancı olmanın verdiği gerginlikten kaynaklanır. Zira insanoğlu güvenli bir çevrede yaşamayı sever ve yabancı yerler insanın ruh halini etkiler.

Para konusu da maalesef çiftlerin birlikte yaşama uyumunu bozabilir. Bilhassa bir tarafın eli açık bir insan olması, öteki tarafın ise çok sıkı olması, yapılacak harcamalar konusunda kavgaları beraberinde getirir. Hangi harcamaları kimin yapacağına dair tartışmalar da maalesef yer yer sorun sebebi olabiliyor. Zira her iki tarafın da gelir düzeyinin farklı olması sorumlulukların paylaşılmasını zorlaştırıyor.

Ev içerisindeki işlerin paylaşımı da en zorlu konular arasında. Erkeklerin genellikle ev işlerine karışmama eğilimleri kadınları rahatsız eder çünkü kadınlar da en az erkekler kadar gün içerisinde yoruluyorlar. Bu nedenle her iki tarafın tüm işleri ortak bir şekilde üstlenmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.