Birlikte Saklanmaması Gereken Meyve ve Sebzeler

BİRLİKTE SAKLANMAMASI GEREKEN MEYVE VE SEBZELER

Buzdolapları meyveleri, sebzeleri ve tüm diğer besin maddelerini uzun sürelerle saklamamıza yardımcı oluyorlar ve bu nedenle onları günler, hatta haftalar boyunca bozulmadan tüketebiliyoruz. Ancak bazıları meyvelerin ancak özellikle de sebzelerin olması gerekenden daha hızlı bozulduğunu fark edebiliyorlar. Zira bazı meyveler ve sebzeler birbirleri üzerinde yaşlandırıcı bir etkiye sahipler ve bu nedenle birlikte saklanmaması gereken meyve ve sebzeler konusunda bilgili olmak gerekiyor. Bu meyve ve sebzeleri farklı bölmelerde veya en azından poşetler içerisinde saklamanız, daha güzel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Meyvelerin bir kısmı, olgunlaşmalarına yardımcı olan bazı gazları salgılarlar ancak bu gazlar meyveler üzerinde iyi bir etkiye sahipken, sebzeler üzerinde çürütücü bir etki gösterirler. Dolayısıyla bu meyveler ile sebzeleri aynı bölme içerisinde hiç bir koruma olmadan saklamanız, sebzelerinizin çok kısa sürede bozulmasına sebep olacaktır.

Özellikle incir, kavun, şeftali, üzüm, kayısı ve elma meyveleri, salgıladıkları bu gaz nedeniyle çevrelerinde bulunan herşeyi çürütürler. Bu meyveleri buzdolabı poşetlerinde saklamanız, gazın diğer sebzelere geçişine engel olacaktır ve böylelikle hepsini birden bozulmadan saklayabilirsiniz. Ayrıca yoğun kokulu meyvelerin kokularının da sebzelere sinmesi, yemeklerinizin tadının olması gerektiği gibi olmamasına sebep olmaktadır. Ayrıca bu meyveler domates, erik, armut, muz ve avokado meyvelerinin de bozulmalarının baş müsebbibi. Evet, domatesin de bir meyve olduğunu tekrar belirtelim.

Sebzeler içerisinde ise patates ve yeşil soğan aynı gazın salgılanmasından sorumludur. Yani bu ikisini diğer sebze ve meyvelerden ayrı yerlerde saklamaya özen gösteriyoruz. Meyve ve sebze bölümleri ayrı olan buzdolaplarına sahip olanlar bu konuda bir zorluk çekmeyeceklerdir ancak böyle bir imkanınız yoksa çeşitli sepetler ve poşetler sayesinde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yeşil sebzelerin büyük kısmı özellikle hassasiyet sahibi oldukları için yeşil sebzeleri daha iyi bir konumlandırmada tutmak gerekiyor. Bu ürünlerin saklanması için özel tasarlanmış hava alan poşetler iyi bir seçenek haline geliyorlar. Ayrıca nofrost buzdolaplarının nemi emmelerinden dolayı meyve ve sebzelerin suyunu çektirecekleri de unutulmamalı. Pek çok kişi maalesef nofrost buzdolaplarının bu huyunu bilmediği için kısa sürede sebze ve meyvelerine veda ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.