Bireysel Emeklilik Nedir

BİREYSEL EMEKLİLİK NEDİR?

Bireysel emeklilik nedir sorusu, kişisel finans yönetimini ilerleyen yaşlarda da devam ettirmek isteyenlerin en çok cevabını araştırdıkları sorular arasında yer alıyor. Resmi olarak bireysel emeklilik sistemi ya da BES olarak adlandırılan bu sistem, bankalar tarafından uygulanıyor ve devlet tarafından da destekleniyor. Ancak adında emeklilik geçmesine rağmen tam anlamıyla bir emeklilik olmaması, kafaları karıştırıyor diyebiliriz. Bireysel emekliliğe dair tüm bilmeniz gerekenleri kısaca cevaplandırmaya çalışacağız.

Bireysel emeklilik sistemi, standart devlet kapsamındaki emeklilik sistemlerinin aksine, yaşlılığınızda kullanabileceğiniz ek bir gelir yaratır ve tek başına geçinmenizi sağlayacak bir maddi kaynak sunmaz. Sizin kendinizin finanse ettiği ve devletin de belli bir katkı payı eklediği bu yatırım imkanı, uzun vadede para biriktirmeniz ve 10 sene sonra bu yatırılan paraları toplu veya taksitler halinde geri almanız üzerine kuruludur.

BES için yatırdığınız bu paralar, bankalar tarafından belli fonlarda değerlendirilir ve böylelikle aradan geçen yıllarda paranızın değeri korunarak çekim yaptığınızda hatırı sayılır bir birikimi geri almanız sağlanır. Bu yapısıyla, esas emeklilik sistemini destekleyici bir yapıda olduğunu belirtmemiz lazım. Özellikle para biriktirmekte zorlananlar ve eli bol olanlar, bu sisteme girerek en azından asgari düzeyde ek geliri garanti edebiliyorlar.

Bireysel emekliliğe para yatırmak süreniz ve oranınız ise tamamen size bağlı. Dilerseniz tüm meblağı tek seferde yatırabilir, dilerseniz 12 aya bölebilir, hatta maaşınızın her ay yarısını bile sisteme katabilirsiniz (her ne kadar bunu önermesek de).

Lakin bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız paraları 10 yıldan önce çekmek isterseniz, maalesef muazzam kesintilerle karşılaşmanız mümkün olacaktır ve bu durum nedeniyle kesin kararınızı vermeden bu sisteme yüklü miktarlarda paralarla girmeniz mantıksız denilebilir. En büyük faydayı ise 10 yıl boyunca prim ödeyenler elde edeceklerdir.

Fakat yatırdığınız paralardan fon kesintileri yapılması gibi etkenler, bireysel emekliliğin getirilerinin genellikle düşük kalmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar, devamlı olarak döviz alan ya da parasını farklı fonlarda iyi değerlendirmeyi bilenlerin çok daha fazla gelir elde edebildiklerini gösteriyor. Sistemin temelde para biriktiremeyen ve yatırım yapamayanları teşvik amaçlı olarak kurulduğunu ve yürütüldüğünü unutmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.